Přední drážďanské instituty a vědecká zařízení ve spolupráci s městem Drážďany uvedly do života speciální kalendář, který informuje o významných vědeckých konferencích, workshopech, seminářích, kolokviích, přednáškových sériích a přednáškách světoznámých kapacit v oblasti vědy a výzkumu.

Kalendář nabízí různé možnosti vyhledávání, například podle oboru, jazyka (angličtina, němčina), dle termínu či místa konání.

Věda jako letošní ústřední téma

Věda je tedy ústředním tématem Drážďan v letošním roce. Mezi plánované a významné akce patří například Dny otevřených laboratoří, Drážďanská noc otevřených institutů a vědeckých zařízení, či znovuotevření Matematicko-fyzikálního kabinetu v barokním areálu Zwinger.

Panorama města Řím v roce 312

Ve starém plynojemu byste asi nic spektakulárního nikdy nehledali. Ale ten, který byl postaven v letech 1908/9 podle návrhu známého drážďanského architekta Hanse Erlweina, se brzy po svém dokončení stal symbolem drážďanské čtvrti Reick. Na železniční trati z Děčína do Drážďan jej uvidíte po pravé straně po průjezdu zastávkou Reick.

V prosinci roku 2006 umístil do kruhové budovy plynojemu svou spektakulární expozici umělec a architekt Yadegar Asisi a nazval ji Panometer, což je novotvar vzniklý spojením slov „panorama“ a „plynometr“ (respektive Gasometer, plynoměr).

Užitečné informace

Odborné konference
Více na: http://wissenschaft.dresden.de/ (EN / DE)
Asisi Panometer Dresden
Gasanstaltstraße 8b,
01237 Dresden

Termín: do 2. září 2012 panorama Říma roku 312

Otevřeno: úterý až neděle od 10.00 do 17.00 hodin, po zavřeno
Vstupné: 10 / 5 euro
Více na: www.asisi.de (DE / EN)

Umělcova první expozice představovala dokonalou iluzi města Drážďany tak, jak podle historických obrazů vypadaly v roce 1756. Z dvanácti metrů vysoké platformy mohli návštěvníci pozorovat Drážďany shora, jakoby stáli na ochozu dvorního kostela Hofkirche a mohli být svědky rozednění, bouře během dne, západu slunce a slyšet k tomu zvuky barokního města, zpěv ptáků a po setmění pak hlas ponocného.

Tato expozice se nyní odstěhovala a místo ní je tu od loňského prosince k vidění 360° panorama antického Říma v roce 312. Výstava byla dosud k vidění v Lipsku, kde o ni byl velký zájem. O tom, zda Řím roku 312 je také tak překvapivý a úchvatný jako byly Drážďany roku 1765, se musíte přesvědčit sami.

Do budoucna jsou plánovány další zajímavé projekty, mimo jiné pohled na ztroskotaný Titanic ležící na mořském dně.