Hlediště obsazené do posledního místečka, v zákulisí živo jako v úlu, publikum tleskající do rytmu. Takhle živo bylo ve středu 14. března ve Vrchlického divadle v Lounech, kde se konalo oblastní kolo celostátního festivalu mateřských škol Lounská Mateřinka.

Na pódiu se postupně vystřídalo třináct školek z různých míst okresu Louny. Publikum, ve kterém zasedli hlavně rodiče, babičky, dědečkové a další příbuzní malých soutěžících účastníků, odměnilo snahu dětí velkým potleskem. Tleskal i starosta Radovan Šabata. „Držím dětem palce, aby jim jejich vystoupení vyšla. Paní učitelky mají můj obdiv za to, jak pracují s dětmi, co je všechno naučily,“ řekl na začátek festivalu starosta. Sám na sebe prozradil, že on do školky nechodil: „Měl jsem tu smůlu nebo štěstí, že se o mě maminka starala do mých 10 let.“ Moderátor Mateřinky to glosoval: „Louny mají starostu bez mateřského vzdělání.“ Poté vypukla zábava.

Na některých prccích byla znát nervozita, publikum ale všechna vystoupení odměnilo potleskem. Školky se připravovaly týdny dopředu, vystoupení byla plná barevných kostýmů a kulis.