Co se děje se zraněnými či bezmocnými divokými zvířaty, která lidé najdou na Lounsku? Stará se o ně Záchranná stanice živočichů Falco v Dolním Týnci na Litoměřicku. Bez pomoci odborníků by byla často odsouzena k smrti.

Jen v loňském roce přijala stanice dvaačtyřicet jedinců všech možných živočišných druhů z našeho regionu. Starali se například o mláďata. „To byl jeden holub, ježek západní, tři poštolky obecné, jeden puštík obecný, pět vlaštovek a dokonce dva jezevci lesní," vypočítala Jana Tomšovská ze stanice Falco.

V bytech chytali také zatoulané netopýry - vousatého a hvízdavého. „Při výjezdech jsme řešili na místě případ kuny skalní a čtyř labutí," dodává jednu z dalších zajímavostí J. Tomšovská. Stanice se postarala také o řadu dalších zvířat, většinou opeřenců, kteří byli vysíleni nebo zraněni.

V současné době má zařízení v péči šestnáct živočichů z Lounska. Čtyři z nich bohužel utrpěli trvalý handicap. „Dvanáct se doléčuje nebo čeká na jaro. To je případ ježka nebo právě netopýrů," uvedla Jana Tomšovská. Dvanáct kusů bylo vypuštěno zpět do volné přírody, devět uhynulo nebo muselo být utraceno.

Tato péče stojí každoročně nemalé finanční prostředky. Jen pro město Louny pracovníci Falca najeli za uplynulý rok 4576 kilometrů. Jde o cesty pro živočichy či s nimi na vypuštění do vhodné lokality a také jízdy na veterinární ošetřovnu.

Čáp se léčil dva roky

J. Tomšovská vyčíslila pro Deník také celkové náklady za uplynulý rok, které měli v souvislosti s prací pro Louny. Celkově šlo o 80 tisíc korun. Z toho 36 tisíc stálo krmivo, na cestovné potřebovali 28 tisíc, další materiál stál šest tisíc korun. Léky, energie, náklady na telefon a internet a podíl na mzdě jednoho zaměstnance si vyžádaly další peníze. „Je třeba vzít v úvahu i trvale handicapované živočichy z předchozích let. Z Loun je to šest kusů, kteří ve stanici žijí trvale. Tyto náklady započítány nejsou. Léčení někdy může trvat i dva roky, jako v případě černého čápa Bohunky," uzavřela Jana Tomšovská.

Stanice je financována částečně městem, částečně z příspěvků ze sbírek a grantů. Třicet tisíc korun poslala komise pro životní prostředí rady města Loun. To je prakticky celý její rozpočet na rok 2012. Zbylých pět tisíc poskytla Ekocentru Dymnivka při Domě dětí a mládeže v Postoloprtech.