Pavel Zelený si odpykal trest ve věznici Nové Sedlo. Po propuštění by si jen těžko hledal zaměstnání i bydlení. Díky občanskému sdružení Centrum podpory podnikání Praha (CPPP) však obojí našel, a to v jeho podniku Pointex Plus. Ten zaměstnává bývalé vězně především právě z věznice Nové Sedlo. Své zaměstnance nabízí „normálním" firmám hlavně na pomocné práce a práce ve stavebnictví.

Pavel Zelený pracuje ve společnosti Wastemat v Žatci, která se zabývá recyklací odpadů. „Dělám tady od února, rozebírám klimatizace. V Novém Sedle jsem prošel rekvalifikačním kurzem kovovýroba. Po propuštění jsem nastoupil rovnou tady. Bydlím v Žatci na ubytovně," řekl Pavel Zelený.

„Kluci jsou v pohodě," říká ředitel firmy

Je jedním ze šesti propuštěných vězňů, kteří ve Wastematu v Žatci pracují. „Kluci jsou v pohodě, nejdříve jsme tady měli dva, pak tři a nakonec šest," sdělil Jaroslav Krejčík, ředitel společnosti. „Rozebírají u nás klimatizace z automobilů a materiál z nich třídí. Plasty pak jdou do drticí linky a potom se posílají znovu do výroby," dodal. V Žatci společnost zaměstnává dohromady dvacítku lidí.

„Kromě Wastematu propuštění z Nového Sedla pracovali v Žatci a okolí například ve firmách Erka, Novostavby Žatec, Hargo v zóně Triangle nebo pro Povodí Ohře čistili strouhu mezi Žatcem a Staňkovicemi," vypočetl Marek Bartoš z CPPP. „Zaměstnávání propuštěných je pro firmy výhodné. Dostávají pro ně příspěvek na mzdu, platíme za ně sociální a zdravotní pojištění a jejich dovolenou. Vyřídíme za ně i veškerou administrativu s tím spojenou," vysvětlil Jaroslav Kovář, manažer CPPP pro kontakt s podniky. Sdružení na zaměstnávání propuštěných vězňů získalo dotaci z Evropské unie.

Práce je ale málo, občanské sdružení by potřebovalo uplatnění tak pro dvacet zaměstnanců. „Oslovili jsme v celé ČR asi tři tisíce firem, spolupracujeme ale jen s pěti," sdělil Marek Bartoš.

Centrum pomáhá i s dalšími problémy

Centrum podpory podnikání Praha ale nezajišťuje propuštěným lidem z vězení jen práci, pomáhá jim řešit i problémy například s exekucemi, splácením výživného, dalších dluhů, hledání bydlení a podobně. Propuštění z věznice mají mnohdy velké existenční problémy. Často se stává, že se také proto vydají zpět na kriminální cestu. Tomu chce CPPP zabránit zakládáním sociálních podniků, které klienty přímo zaměstnávají a zároveň ubytují. Jedním z nich je právě Pointex Plus. „K dispozici je propuštěným i sociální pracovník, který jim pomůže ve styku s úřady anebo se mu zaměstnanci mohou svěřit s jakýmkoli osobním a psychickým problémem," vysvětlil Marek Bartoš.

„Nejdůležitější je, aby samotný klient projevoval skutečnou vůli po změně. Mnohdy je bohužel tato vůle pouze hraná. To je jediný problém, s kterým jim nedokážeme pomoci my, ale musejí s ním bojovat sami," sdělila Ivana Janatová, psycholožka CPPP.