Miliony, o které rozpočet žateckého špitálu přišel poté, co byly zrušeny poplatky za pobyt v nemocnici, by měl stát poslat na dvě části, přijít mají v červenci a v říjnu. Náhradu chybějících peněz slíbil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Teď už zbývá „jen" finance najít v napjatém státním rozpočtu a skutečně poslat.

„Zrušení poplatků za hospitalizaci je dobrá zpráva pro české pacienty, ale pro nemocnice to znamená výpadek dvou miliard korun. Chceme výpadek nahradit zvýšením platby státu za děti, důchodce či nezaměstnané tak, aby byly v průběhu druhého pololetí navýšeny příjmy zdravotního pojištění právě o dvě miliardy. Chtěli bychom to udělat ve dvou krocích, první polovinu sumy v červenci, druhou někdy v říjnu," slíbil pomoc českým nemocnicím šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Poplatky za hospitalizaci v minulých letech vylepšovaly hodně napjatý rozpočet nemocnic. Jejich obhájci argumentovali tím, že jde o jakýsi příplatek za „stravovací a hotelové služby", které musí nemocnice pacientům poskytovat. Když ale chtěla předchozí Nečasova vláda zvýšit poplatek z 60 na 100 korun za den, zrušil jej od 1. ledna 2014 Ústavní soud. A nová vláda ČSSD, ANO a KDU – ČSL se rozhodla jej neobnovit.

Velký výpadek peněz z rozpočtu

Také pro žatecký špitál, malou městskou nemocnici, výpadek v příjmech z poplatků za hospitalizaci znamená velkou díru v rozpočtu. Za dorovnání chybějících milionů je proto rád. „Konec poplatků je pro nás velký výpadek. Zhruba dva a půl až tři miliony korun ročně. A to jsou v malé nemocnici, jako jsme my, už velké peníze. Proto vítáme, že stát slíbil, že výpadek peněz doplatí," řekl na dotaz Deníku Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

„Pokud opravdu stát pošle peníze, o které jsme přišli zrušením poplatků, tedy zhruba tři miliony, tak věřím, že i letos opět nemocnice bude hospodařit s výsledkem okolo nuly. Pokud stát navýší platbu, jak slibuje, měli bychom se opět vyhnout ztrátě," pokračuje optimisticky šéf žateckého špitálu Čestmír Novák.

Žatecká nemocnice je přitom jedním z mála lůžkových zdravotnických zařízení v celé České republice, které neskončilo v roce 2013 ve ztrátě. Loni se musely špitály vyrovnat s novou úhradovou vyhláškou, podle které jsou nemocnice placeny, a kterou velká část odborné veřejnosti označila tehdy za likvidační. Například za sto procent výkonů posílaly loni pojišťovny do nemocnic jen něco málo přes devadesát procent peněz. Například státem vlastněné nemocnice v roce 2013 vygenerovaly ztrátu kolem jedné miliardy korun. Nemocnice vlastněné Ústeckým krajem, mezi něž patří i ty v Mostě nebo Chomutově, pak loni vykázaly mínus 320 milionů korun.

Žatec se vyhnul ztrátě

Naopak Žatec, po sérii úsporných opatření, zakončil rok 2013 s bilancí plus 95 tisíc korun. Nemocnic v plusu nebo kolem nuly bylo loni v republice minimum. Přitom také Žatci hrozila velká ztráta, mluvilo se až o osmi milionech korun. Díky sérii úsporných opatření se jí ale podařilo zabránit. „Podařilo se nám v loňském roce snížit náklady, šetřili jsme úplně všude, kde se dalo. Takřka až na krev. Snižovat jsme museli bohužel i mzdy. Také jsme absolvovali řadu složitých jednání se zdravotními pojišťovnami a podařilo se nám nakonec, po velkém úsilí, vyjednat lepší podmínky pro naši nemocnici než byl původní plán," shrnuje ředitel žatecké nemocnice, jak se loni podařilo v jeho zařízení zabránit finančním ztrátám.

Letos se bude dýchat lépe

A jaký bude rok 2014? Už platí nová úhradová vyhláška, která slibuje nemocnicím celkové navýšení úhrad o pět procent.

„Ani letos nás nečeká lehký rok, ale dýchat se nám bude asi přece jen o něco lépe. Nová vyhláška je sice lepší, než ta minulá, ale zas o tolik ne. Zvýšení pokryje prakticky jen zdražení DPH a další náklady navíc. Pokud ale stát dostojí svým slibům a nikdo nám nebude házet další klacky pod nohy, myslím, že letošní financování bude sice opět hodně napjaté, ale ztrátě se vyhneme. Opět bychom se mohli pohybovat kolem nuly, naše hospodaření je stabilizované," dodal Čestmír Novák.

Žatecká nemocnice je jediná s akutní péči v okrese Louny, je spádovou nemocnicí pro zhruba 90 tisíc lidí. Její roční rozpočet se pohybuje kolem dvou set milionů korun. Má čtyři oddělení s lůžkovou akutní péčí – dětské, chirurgické, interní a gynekologicko – porodnické.