Už od března slibovala vláda poslat nemocnicím kompenzace za zrušené poplatky za hospitalizace. Peníze v rozpočtech špitálů hodně chybí, postrádá je i žatecká nemocnice. Teď jsou miliardy konečně na cestě, Žatec dostane zhruba tři miliony korun. Nemocnice je konečně stabilní, po letech velkých problémů s penězi, chybějícími lékaři a po snahách o zavření některých oddělení, se zdá, že opět neskončí ve ztrátě a bude se dále rozvíjet.

„Peníze za zrušené poplatky už jsou na cestě. Už jsme s pojišťovnami podepsali dodatky ke smlouvám. Celkem nám pošlou dva a půl až tři miliony korun,“ potvrdil informace Deníku Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

Výpadek poplatků byl citelným zásahem do rozpočtu

Přiznal, že zrušení poplatků znamenalo citelný zásah do rozpočtu špitálu. Žatecká nemocnice hospodaří se zhruba 200 miliony. „Konec poplatků pro nás byl velký výpadek. Zhruba dva a půl až tři miliony korun ročně jsou pro malou nemocnici, jako jsme my, už velké peníze. Proto vítáme, že stát slíbil, že výpadek peněz doplatí,“ pokračoval Novák.

Poplatky za hospitalizaci v minulých letech vylepšovaly hodně napjaté rozpočty nemocnic. Jejich obhájci argumentovali tím, že jde o jakýsi příplatek za „stravovací a hotelové služby“, které musí nemocnice pacientům poskytovat. Když ale chtěla předchozí Nečasova vláda zvýšit poplatek z 60 na 100 korun za den, zrušil jej od 1. ledna 2014 Ústavní soud. A nová vláda ČSSD, ANO a KDU – ČSL se rozhodla jej neobnovit a poslat nemocnicím kompenzace. Ty jsou nyní konečně na cestě.

Jisté obavy mají v nemocnicích ale z toho, zda nově získané peníze neškrtnou pojišťovny jinde. Ty to popírají.

Stabilizace nemocnice

Žatecká nemocnice měla v minulých letech velké problémy. Hrozilo zavírání některých oddělení, chyběli lékaři, špitál byl dlouho ve velkých, mnohamilionových ztrátách. Toto období je, zdá se, už naštěstí minulostí. Problémy se podařilo vyřešit. Lékaři přišli, po nátlaku veřejnosti byla zachována i ohrožená oddělení.

Po sériích opatření se podařilo zvládnout i ekonomické problémy a už v loňském roce bylo zdravotnické zařízení v mírném plusu 95 tisíc korun. Také letos je předpověď pozitivní, peníze za zrušené poplatky pomohou stabilizovat rozpočet. „Financování pro letošní rok vypadá opět dobře, vše je stabilizované, opět budeme lehce v plusu. Chceme také opět investovat, máme políčeno na vylepšení přístrojového vybavení, nyní probíhá digitalizace rentgenu, chceme digitalizovat další tři pracoviště,“ má pozitivní zprávy pro pacienty ředitel žatecké nemocnice.

Nemocnice v Žatci byla jedním z mála lůžkových zdravotnických zařízení v celé České republice, které neskončilo v roce 2013 ve ztrátě.

Například státem vlastněné špitály loni vygenerovaly ztrátu kolem jedné miliardy korun. Nemocnice vlastněné Ústeckým krajem, mezi něž patří i ty v Mostě nebo Chomutově, pak loni vykázaly mínus 320 milionů korun.

Velké úspory

Naopak Žatec, po sérii úsporných opatření, zakončil rok pozitivně. Nemocnic v plusu nebo kolem nuly bylo loni v republice minimum. Ale i Žatci ztráta dlouho hrozila. „Podařilo se nám snížit náklady, šetřili jsme úplně všude, kde se dalo. Takřka až na krev. Snižovat jsme museli bohužel i mzdy. Také jsme absolvovali řadu složitých jednání se zdravotními pojišťovnami a podařilo se nám nakonec, po velkém úsilí, vyjednat lepší podmínky,“ shrnul nelehký, ale nakonec pozitivní rok 2013 Čestmír Novák.

Žatecká nemocnice je jediná s akutní péči v okrese Louny, je spádovou nemocnicí pro zhruba 90 tisíc lidí. Ošetří tam každoročně přes sedm tisíc lidí. Její roční rozpočet se pohybuje kolem dvou set milionů korun. Má čtyři základní oddělení s lůžkovou akutní péčí – dětské, chirurgické, interní a gynekologicko – porodnické.