Alois Švehlík, David Švehlík, Vladimír Kratina, Aňa Geislerová. Co jméno ze scénáře nového seriálu Já, Mattoni, to hvězda českého filmu či divadla. Nový projekt České televize zavítá také do Žatce, města filmařům zaslíbeného, natáčet se má v květnu v historickém centru.

Třináctidílná série o zakladateli karlovarské minerálky Heinrichovi von Mattoni se točí na mnoha místech republiky od loňského podzimu. Na televizní obrazovky se má dostat příští rok, do Žatce ale už v květnu. Točit se tam bude jeden den. „V Žatci budeme natáčet jeden den v květnu na Hošťálkově náměstí a v prostorách pivovaru," potvrdil informace Deníku Michal Prokeš z České televize.

Konkrétní termín se ještě může změnit, filmaři totiž chtějí do Žatce 8. května, to se ale ve stejné lokalitě bude konat oblíbený Chmelfest.

Filmaři hledají komparz

Lidé z regionu si v seriálu mohou také zahrát. Pro natáčení totiž hledají tvůrci komparz. „Hledáme muže i ženy. Zájemci se mohou hlásit v žateckém divadle, v zadní části budovy. Výběr bude probíhat 29. dubna od 10 do 19 hodin," píše se na propagačním letáku produkce.

Filmaři už natáčeli například v Karlových Varech, Praze, na zámku Buchlovice, na Ústecku či na Konopišti. Různé lokace budou tvůrci „legendy o prodavači vody", jak zní podtitul seriálu, objíždět do letošních prázdnin.

Vysílat se série bude příští podzim

Na obrazovkách se nový projekt České televize objeví na podzim příštího roku. V roli Mattoniho, jak bude postupně stárnout, se představí Jáchym Novotný, David Švehlík, a také jeho otec Alois Švehlík. Ten vystřídal původně obsazeného Jiřího Bartošku, který musel kvůli nemoci natáčení opustit. Mattoni se objeví ve třech životních fázích. „Je to postava z devatenáctého století, obchodník, zároveň s bouřlivých osobním životem. Je to komplikovaná postava, bohatá, a to je krásné," řekl ČTK o své roli v seriálu Alois Švehlík, představitel nejstarší verze hlavní postavy.

V seriálu si zahraje také Vladimír Kratina nebo Aňa Geislerová. V plánu má štáb celkem 150 natáčecích dní, na obrazovkách se objeví na tři tisíce komparzistů a zhruba 170 herců. „Gro seriálu nejsou velké scény, gro seriálu jsou věci mezi Heinrichem Mattonim a jeho blízkými. Je tam i spousta komorních scén, ale objeví se tam i zaoceánský parník, objeví se tam i velké scény," řekl o seriálu ČTK jeho režisér Marek Najbrt.

Žatec, město filmařům zaslíbené

Seriál Já, Mattoni se zařadí mezi další známá díla, která se v Žatci natáčela. Filmaři se do města a jeho historického centra velmi rádi vrací. Posuďte sami: Holky z porcelánu, seriály Náměstíčko, pokračování Nemocnice na kraji města, snímky Ještě žiju s plácačkou, věšákem a čepicí, Bídníci, Yentl s Barbrou Streisand, Červený Bedrník, Dívka a kouzelník s Ivanem Trojanem, Edith Piaf, Hořící keř, Oliver Twist a další…