Podbořanská ulice Kpt. Nálepky přímo v centru města dostala letos, po letech dohadů a tahanic, zelenou ke kompletní rekonstrukci za 4,1 milionu korun a nyní už mění svou tvář. Nové budou chodníky, mobiliář, upravené bude hřiště, přibudou také potřebná parkovací místa. Hotovo má být do konce listopadu.

Některým lidem se ale zdá, že práce postupují a hlavně postupovaly příliš pomalu, bojí se, že dojde ke zpoždění, že se bude opravovat za nepříznivých podmínek. Rychlost oprav zajímala i vedení města. Vše stihneme včas a v pořádku, ujistil dodavatel, kterým je firma Skanska. Radnice chce pohlídat kvalitu.

Mohla firma začít pracovat dříve?

„Práce je ještě dost a dost. Začít se mohlo určitě dříve, mohlo se využít dobrého počasí, dlouho se ale nic nedělo. Teď už se pracuje, ale dlouho se to odkládalo. Ale proč se to nechává na poslední chvíli? Co když bude špatné počasí, celé se to zpozdí, důležitá je také kvalita," vyjadřuje obavy například Milan Šíma, kterého Deník oslovil při návštěvě lokality. A přidávají se k němu další.

Firma Skanska, která kompletní obnovu podbořanské ulice provádí, má ale ještě zhruba měsíc do vypršení termínu. A práce na rekonstrukci, i když se rozbíhaly pomalu, už nyní běží. Kvalitu díla garantuje dodavatel ve smlouvě.

Rychlost prací zajímala i radnici

Podbořanská radnice věří, že se vše stihne, o rychlost oprav se ale vedení města také zajímalo. Zástupcům města se také zdálo, že by v ulici mohly práce probíhat rychleji a urgovalo je. „Termín dokončení je konec listopadu. Věříme, že se vše stihne v termínu dokončit, budeme na něm trvat. Kontaktovali jsme dodavatele a firma nás ujistila, že vše bude hotové a v pořádku," uvedl podbořanský starosta Radek Reindl.

Kvalitu oprav chce podbořanská radnice kontrolovat. Právě také kvůli dokončování v závěru podzimu, kdy mohou být nepříznivé podmínky. Budou ji hlídat nejen úředníci, ale také technický dozor, který bude stavbu sledovat. „Schválili jsme zajištění nezávislého dozoru, který bude dohlížet na průběh prací v ulici Kpt. Nálepky. Ohlídá kvalitu, technologické postupy, tak, aby vše bylo v pořádku," dodal Radek Reindl.

Ulice Kpt. Nálepky se opravuje po dlouhých letech sporů

O rekonstrukci ulice Kpt. Nálepky se v Podbořanech intenzivně mluví už od roku 2009, obnova budila vášně. Radnice obdržela několik petic, které žádaly rekonstrukci, ale také několik, které ji odmítaly. Realizace byla dokonce kvůli problémům v minulých letech na čas pozastavena. Část obyvatel totiž byla dlouhodobě proti rekonstrukci, druhá ji naopak žádala.

Padala různá nařčení, vedení města je důrazně odmítalo. „Všechny normy jsou dodrženy, vše bylo mnohokrát prověřeno. Kladně se vyjádřily všechny dotčené orgány, všechna povolení jsou v pořádku. Chodníky jsou tam, kde mají být. Jinak by to příslušné orgány ani nepovolily," ujišťuje starosta Podbořan.

Vedení města nakonec udělalo anketu v lokalitě, která měla definitivně rozhodnout, zda si opravy, během kterých bude zbudováno zhruba padesát potřebných parkovacích míst, přejí. V hlasování se většina lidí vyslovila pro rekonstrukci, a tak ji vedení města nakonec letos spustilo.

Problémy byly také se získáním stavebního povolení, kvůli různým odvoláním nezvykle dlouho trvalo, než ho radnice získala, jednou bylo dokonce kvůli formálním nedostatkům zrušeno. Nyní už jsou povolení v pořádku.