Přijíždíte později odpoledne nebo navečer ke svému domu. Unavení, už chcete odpočívat. Rádi byste už byli doma, v pohodlí, ale… Místo na parkování na dohled od vašeho vchodu není. Chcete mít přece, jako asi každý, své auto pod dohledem. Objíždíte pomalu i okolí, několikrát, místo na zaparkování ale ne a ne najít. Někdy se po čase štěstěna na vás usměje, jindy prostě „musíte" zaparkovat tam, kde by se nemělo, nebo dál od domu. Někdy i o dost dál…

Problémy s parkováním hlásí už dlouho také řidiči z některých sídlišť v Žatci. Družstevní, Javorová, Černobýla, Stavbařů, Růžová, Pekárenská, Jabloňová nebo Písečná. A také další ulice na žateckých sídlištích trápí nedostatek parkovacích míst.

„Zaparkovat po odpolední v Růžové a okolí, to je skoro nemožné. Řidiči musí zaparkovat takzvaně ‚na hulváta' nebo na poli. Určitě bych byl pro zvětšení parkoviště," řekl Deníku například Stanislav Krob.

Řidiči si stěžují

Shodují se s ním i další šoféři. „Někdy jezdím okolo pěkně dlouho, než najdu volné místo. U baráku skoro nikdy, většinou skončím u pole nebo dál od domu," svěřil se Pavel Knot.

„Na Jihu je to špatné. Někde nejsou vůbec namalované čáry, každý parkuje, jak mu to vyjde. Hodně lidí parkuje v Pekárenské a Stavbařů až u pole. Mohlo by tam město udělat parkoviště například s použitím zatravňovacích dlaždic. Také Družstevní, i tam je to s parkováním špatné," upozorňuje Pavla Nováková. „Projektanti sídlišť zapomněli, že tam budou bydlet mladé rodiny, bude více aut. Něco by se s tím určitě dělat mělo, protože zaparkovat už v odpoledních hodinách je velký problém," říká také Bohumil Janeček, který v lokalitě bydlí.

Žatecká radnice si problém v některých lokalitách uvědomuje. Ujišťuje, že ho chce řešit, pracovat na nápravě, připouští ale, že to bude „běh na dlouhou trať". Na sídlištích není mnoho volného místa, navíc zatím ještě nejsou hotové ani projekty, jak situaci zlepšit.

Radnice si problém uvědomuje, řešení ale není lehké

„Nedostatek míst na sídlištích je a je to dlouhodobý problém, vlastně ve všech městech po republice. Je to bohužel všude. Žatec není výjimkou. Registrujeme tento problém na některých místech, hlavně na Jihu, a určitě ho chceme řešit," sdělila Deníku Zdeňka Hamousová, starostka Žatce.

Problém je podle expertů i vedení města hlavně v tom, že když se sídliště stavěla, nepočítalo se vůbec s tím, že auto bude mít prakticky každá rodina, některá i více. A parkoviště není moc kam rozšiřovat.

Najdou se ale také odpůrci dalších parkovišť. V minianketě, kterou si Deník udělal, ale zastánci vyřešení problémů s parkováním výrazněji převyšovali. „Je nesmysl dělat další místa, je jich dostatek, ale holt jsou dál. Já si raději dojdu, než aby zase mizela zeleň, problém s tím nemám" myslí si například Milan Pokorný.

Přesto by město, podle vyjádření jeho vedení, do budoucna parkovací místa v některých lokalitách, rádo přidalo. Otázka je kdy. Jisté je, že ještě nějaký čas si určitě řidiči počkají. Z odpovědí radnice vyplývá: snad brzy, výhledově…

Kdy? Snad výhledově…

„Parkoviště potřebujeme prakticky každý, každý chce parkovat blízko domu, je to logické, na dohled. Nikdo nechce stát daleko. Jsou ale lokality, kde rozšiřování u domů už prakticky není možné, někde to bude velmi obtížné. Chceme ale hledat možnosti, jak lidem pomoci a parkování řešit. Nebude to ale hotové hned, letos nebo příští rok, je to otázkou spíše příštích let," připouští starostka Žatce.

Jako první by se měla podle vedení Žatce řešit situace v lokalitě Pekárenská a Stavbařů. Řada aut tam každý den parkuje na travnatém okraji, téměř v poli.

„O řešení této lokality jsme už diskutovali s odborníky několikrát, existují nějaké návrhy. Pracujeme na tom. Budeme v blízké době zadávat zpracování studie, která by měla napovědět, jak parkování v Pekárenské a ulici Stavbařů řešit komplexně, včetně zazelenění, aby se eliminoval prach a hluk. Studie bude určitě řešit i parkování na pásu u pole. Studie a projekty by mohly být hotové v příštím roce, pak bude záležet na zastupitelích, kdy zařadí projekt do investičního rozpočtu," představila první projekt Hamousová.

Pokud by tedy vše šlo úplně ideálně, nejdříve by se v této lokalitě mohlo začít pracovat v roce 2017. Pokud ale zastupitelé neschválí peníze, nebo budou jiné problémy, například se zdrží zpracování projektové dokumentace, může to být i později, až v dalších letech.

První projekt? Stavbařů a Pekárenská

Ještě nějaký rok si budou muset počkat i v dalších lokalitách. Například v Písečné nebo některých dalších na Jihu. „Také v lokalitě Písečná chceme parkovací místa přidat, mohla by do budoucna vzniknout například na části nevyužitého prostoru nedaleko domu s pečovatelskou službou. Každý kousek, každé nové parkovací místo pomůže. Konkrétní projekty zatím ale nemáme, je to otázka příštích let," pokračovala žatecká starostka. „Chceme připravit i další projekty v dalších problémových lokalitách,"dodala.

Definitivně už pravděpodobně padly varianty s parkovacím domem nebo novými garážemi na Jihu. „Zájem o parkovací dům v této lokalitě už neregistrujeme. Jak už jsem říkala, každý chce parkovat blízko a ne docházet někam dál, třeba do parkovacího domu, kde na auto neuvidí. Spíše uvažujeme v lokalitě Stavbařů o vzniku například většího venkovního parkoviště, které by bylo pod dohledem například městských kamer, aby lidé měli jistotu, že bude hlídané," prozradila Zdeňka Hamousová.

Jiné lokality problém nemají

Starostka Žatce také zmínila, že v některých jiných lokalitách, například v podměstí a dalších částech, problémy s parkováním nejsou nebo ne tak výrazné. Město tam u kulturního domu Moskva a okolí chtělo více parkovacích míst, lidé z lokality tomu ale nebyli nakloněni. Velké problémy s parkováním tam prý nemají.

„Nedávno jsme také řešili parkování ve Vrchlického ulici, nové parkoviště tam hlídá kamera," připomněla Hamousová.

Město podle ní připravuje také drobnější opatření, která by ale měla pomoci. Například v ulici Bratří Čapků a v některých dalších lokalitách by měly být „namalovány čáry", aby řidiči správně parkovali a nenechávali mezi sebou tolik volného místa. „Na několika místech chceme přidat vodorovné značení, aby řidiči lépe parkovali. Možná se to nezdá, ale máme zkušenost, že kde jsou místa vyznačena, ušetří se dost míst. Také toto by mohlo částečně pomoci," řekla Deníku starostka Žatce. „Není to lehký úkol, někde to bude těžké, ale chceme parkování řešit," dodala Hamousová.