Zachraňují životy. V pobořených domech, po zemětřeseních, hledají ztracené v hustých lesích. Teď ale budou soutěžit. Elitní psí záchranáři změří v srpnu síly na světovém šampionátu družstev záchranných psů v Žatci.

Do Žatce na již šesté mistrovství světa družstev záchranných psů přijede na stovku psovodů a jejich čtyřnohých parťáků, dorazí nejlepší psí čenichy a kynologové záchranáři z mnoha evropských zemí, nejdále to ale budou mít Japonci. „Přijede špička záchranářských psů. Přestože se jedná o soutěž, sportovní akci, berou záchranáři reprezentaci svých zemí velmi vážně. Psovodi a psi, kteří se u nás představí, mají často za sebou řadu ostrých zásahů a záchrany lidských životů,“ zve na světové klání do Žatce Helena Šabatová, prezidentka Svazu záchranných brigád kynologů ČR.

Sutiny, plošné vyhledávání, stopování

Šampionát se koná od 23. do 26. srpna. Do jednotlivých kategorií vždy nastupuje čtyřčlenné družstvo, které se skládá z vedoucího a tří psovodů. Soutěžit se bude ve čtyřech kategoriích. V sutinovém vyhledávání, které simuluje situace po zemětřeseních nebo ve zřícených domech, psi hledají zavalené lidi. V plošném vyhledávání, při němž družstvo hledá na velké rozloze v lese nebo nepřístupném hustém porostu pohřešované a ve stopování. Čtvrtou kategorií je pak takzvaný top, tyto týmy musí předvést umění ve všech třech dovednostech. „Vše probíhá za obtížných podmínek. Co nejvěrohodněji se simulují podmínky, které jsou pak i na ostrých zásazích. Hodnotí se taktika hledání, spolupráce, rychlost a hlavně přesnost. To jsou věci, které rozhodují i v reálném nasazení,“ pokračuje Šabatová.

Skvělé jméno českých záchranářů

Čeští kynologové záchranáři mají ve světě skvělé jméno, patří k nejlepším a při různých katastrofách k nejžádanějším. Na světovém šampionátu budou reprezentovat tři družstva, jsou v nich také kynologové z regionu. Například Miroslav Šimek z Mostu, který se opakovaně stal mistrem světa ve stopařském vyhledávání. „Naše příprava probíhá dlouhodobě, vlastně už od minulého mistrovství. Velmi důležitá je totiž souhra psovodů. Trénujeme za každého počasí, v létě, v zimě, tak aby psi byli připraveni na tak náročnou akci, jakou mistrovství světa je,“ věří i tentokrát v dobrý výsledek.

Zlatou z minulého šampionátu má Monika Vokálová z Bíliny, i letos bude soutěžit v top kategorii. „Teď už trénujeme velmi intenzivně, všechny tři disciplíny. Minulé umístění je pro nás dost zavazující, chceme opět uspět. Rádi bychom hodiny a hodiny strávené tréninkem opět dobře zúročili,“ říká. Na soutěž se chystají také záchranáři z Chomutovska.

Pozvánka do Libočan

Šampionát bude probíhat v terénech v okolí Žatce a na sutinovém trenažéru ve Chbanech. Psi ale také budou předvádět poslušnost a dovednost, což je základem pro každého dobrého čtyřnohého záchranáře. Absolvují řadu těžkých překážek a zkoušek, tato část šampionátu je pro diváky přístupná, bude se konat na fotbalovém hřišti v Libočanech. „Všechny diváky srdečně zveme, pejsci jsou na skvělé úrovni, jejich cvičení bude pěkné na koukání,“ uzavírá Helena Šabatová.