Až zamíří sportovní fanoušci po letní pauze opět do hledišť, bude je na řadě sportovišť v regionu čekat vylepšení. A další se chystají.

V Mostě aktuálně probíhá rozsáhlá rekonstrukce v tamním aquadromu, proto se ve vnitřních bazénech přes léto nikdo nevykoupe. Od června se tam pracuje na výměně dlažby v bazénové hale. Nově opravené prostředí vyzkouší milovníci plavání a vodních radovánek na začátku září. „Těším se, určitě to bude pěkné. Bazény často navštěvuji,“ věří Martin Havelka z Mostu, že oprava prospěje.

Také v září by měl být v Mostě opět zpřístupněn hokejbalový stánek na Zahražanech. Tam řešili problém se statikou, na jaře byl náhle uzavřen. Radnice má hotové projekty na dodatečné zesílení ocelových sloupů hlavní lodi objektu, a také na úpravu poškozené vnitřní kabiny. Aktuálně probíhá výběrové řízení na zhotovitele, dělníci mají na opravách pracovat šest týdnů.

Chybějící tribuna? Ostuda

V Žatci přes léto dodělávali osvětlení na nedávno obnovovaných nohejbalových kurtech na stadionu Mládí. Největší sportovní investice roku ale město teprve čeká. Už přitom podle původních slibů radnice mělo být hotovo, nakonec se ale budování nové fotbalové tribuny posunulo. Několikrát. „Výstavba nové tribuny fotbalového stadionu by měla začít v průběhu podzimu,“ informovala nyní Kateřina Mazánková, vedoucí odboru rozvoje města na žatecké radnici.
Aktuálně se prý pracuje na stavebním povolení, hotové jsou projekty. Zatím ale ještě stále neproběhlo výběrové řízení, i když podle dřívějších záměrů už mělo být vysoutěženo. Pokud vše půjde dobře, mohlo by se začít stavět v září, pokud ne, start výstavby se ještě možná o něco posune. Odhad nákladů je 8 až 10 milionů korun.

Kvůli špatnému technickému stavu demontovali dělníci střechu nad lavicemi na stadionu v Žatci už před čtyřmi lety. Od té doby krytá tribuna chybí, před deštěm, větrem či žhavým sluncem diváky nic nechrání. A fanoušci si dlouhodobě stěžují. „Je to ostuda a nedůstojné, že klub v takovém městě zastřešenou tribunu nemá,“ říká například dlouholetý fanoušek Jaroslav Kubíček.

Přitom už několikrát to v Žatci vypadalo, že se už začne stavět, nakonec se vždy realizace odsunula. Nejdříve dlouho trvala jednání mezi fotbalisty a městem. Fotbalisté prosazovali levnější řešení, město sice dražší, ale komplexnější, které řeší i nestabilní svah. Na nákladnější řešení ale město nějaký čas shánělo peníze. Když už k dohodě došlo, stejně se několikrát začátek rekonstrukce odložil.

Několikrát odloženo

Původně vedení města slibovalo, že se začne v minulém roce na podzim, další termín byl letos na jaře, projekt ale nabral zpoždění, dlouho trvalo vyřízení administrativy. Nyní už to vypadá, že se fandové dočkají. „Fanoušci se nás často ptají, proč tak dlouho tribunu u nás nemáme a zda vůbec s problémem něco děláme. Mnohokrát jsme o ní jednali s městem. Pro nás je důležité, že nová tribuna konečně bude. Určitě se díky ní zvedne atraktivita areálu a snad i zvýší návštěvnost zápasů,“ uvedl sekretář fotbalového klubu Slavoj Žatec Pavel Maňák.

I v Lounech plánují novou fotbalovou tribunu, na akci za téměř 30 milionů korun ale zatím nezískali dotaci. „Zažádáme o ni co nejdříve znovu, snad budeme úspěšnější,“ říká lounský starosta Radovan Šabata.

Letos přes léto ale v Lounech vzniklo nové velké dětské hřiště u letního cvičiště za 4 miliony korun. V závěru července tam ještě dorůstala tráva a dělníci dodělávali drobnosti, děti si ho začnou užívat na začátku srpna.

V Lounech také přes prázdniny probíhá částečná renovace zimního stadionu, pracuje se na lepším chlazení ledové plochy, na rozvodech vody a kanalizaci, nové jsou sociálky. Renovaci kluziště na zimním stadionu plánují v příštích měsících také v Mostě.

Zajímavé plány mají také v Klášterci nad Ohří. V příštích měsících tam chtějí spustit výstavbu cykloparku, rádi by také rekonstruovali tamní atletický ovál.