„Když natáčeli na radnici Nemocnici na kraji města, stál před ní klavír. Pan Abrhám vyšel z radnice, sedl ke klavíru a hrál. Sám pro sebe. Náměstí bylo prázdné. Šla jsem zrovna kolem, sedla si na lavici, které tam byly, a poslouchala. Hrál moc pěkně a byl to neuvěřitelný švihák,“ vzpomněla Jiřina Novotná po oznámení, že tento oblíbený herec v minulých dnech zemřel.

Do Žatce zavedlo Josefa Abrháma natáčení Nemocnice v roce 2007, v seriálu ztvárnil jednu z hlavních rolí – primáře Arnošta Blažeje, který ve třetí řadě s podtitulem Nové osudy povýšil na ředitele. „Žatec je nádherný,“ řekl při předpremiéře úvodního dílu a besedě v žateckém divadle.

K seriálu kromě primáře Blažeje patří i další legendární postava – doktor Cvach. Toho ztvárnil Josef Vinklář. Pro natáčení třetí řady se s ním také počítalo, bohužel v září 2007 zemřel. Do filmových dějin města se ale Vinklář zapsal díky seriálu Náměstíčko. Ten se v Žatci natáčel v letech 2002 a 2003 a Česká televize ho před pár týdny reprízovala. I Josef Vinklář se o městě vyjadřoval pochvalně. „Seriál se stane pro Žatec obrovským pomníkem,“ řekl. Jednotlivé díly seriálu propojovala milá a svérázná dvojice trafikantky (Ljuba Skořepová) a bývalého kontrolora v podání právě Josefa Vinkláře.

Měl pravdu, krásu města se tvůrcům seriálu povedlo zachytit dokonale. Byla to velká zásluha jeho režiséra, Jaroslava Hanuše. Zemřel na konci loňského roku. Proč si vybral pro Náměstíčko právě Žatec? „Hledali jsme náměstíčko, které odpovídá našemu příběhu,“ vysvětloval. „Tady jsme našli takové, které vypadá trochu jako divadelní dekorace. Je jen napůl zrekonstruované, možná právě proto malebné. Zajímavostí je, že na náměstí jsme točili i interiéry, tedy byty hlavních hrdinů, které jinak stavíme v ateliéru,“ řekl Jaroslav Hanuš při natáčení ve městě.

Žatec, ve kterém stále bydlí jeho maminka, miloval a velmi rád ho navštěvoval. „Když jeho otec zemřel a maminka se přestěhovala do pečovatelského domu, nadále za ní jezdil. Žatec mu učaroval a podle jeho slov byl pro něj druhým domovem. Pamatuji si, že říkal, že Žatec má rád pro jeho krásu a proto, že ve městě žije jeho maminka. Miloval její pečení, a hlavně vánoční cukroví,“ vzpomněl předseda Sdružení rodáků a přátel města Žatce Petr Šimáček.

Jaroslav Hanuš se při svých návštěvách Žatce rád po městě procházel. V hlavě si utvářel obrazy, jak a kam zasadí jeho kulisy do svých seriálů. Zmíněné Náměstíčko se v Žatci natáčelo téměř celé, část záběrů z města byla i v pokračující Návsi. „Vážil si toho, že město vycházelo filmování maximálně vstříc, spolupracoval s ním hlavně pan Jiří Kubovský, ale kamarádil se i s dalšími místními lidmi. Někteří se objevili v dalších jeho filmech,“ připomněl Petr Šimáček.