Letošní program v centru Žatce je rozložený do čtyř adventních nedělí. Tu poslední listopadovou začnou na náměstí Svobody ve 13 hodin vánoční trhy, od 15.45 se na pódiu před radnicí vystřídají s vystoupeními děti z místních škol a školek. Krátce po šesté hodině se slavnostně rozsvítí vánoční strom. Trhy a různá vystoupení se pak budou na náměstí v Žatci konat následující tři adventní neděle. „Program se přesune k morovému sloupu, neboť před radnicí se bude stavět kluziště,“ přiblížil za organizátory ředitel žateckého divadla Martin Veselý. V závislosti na počasí se předpokládá začátek bruslení v polovině příštího měsíce, v neděli 18. prosince je tam v plánu krasobruslařská revue.

Oblíbená krampus show v Žatci ani letos nebude. Naposledy se konala v roce 2018, o rok později tradici přerušila rekonstrukce radnice a následně pandemie covidu. Náklady na takovou show, jaké se v Žatci odehrávaly, by vyšly zhruba na půl milionu korun, město kvůli úsporám peníze neuvolnilo.

Krampusáci dorazí do Loun

Kde se letos mohou na strašidelné bytosti těšit, jsou Louny. Krampus show v podání skupiny Ďáblové ze severu se tam koná v neděli 11. prosince, a to v rámci adventních trhů s řemesly v Jakoubkově ulici. „Lidé si budou moci nakoupit originální české dárky,“ sdělila za organizátory Jana Plecitá. Trhy v Jakoubkově ulici se chystají následující tři adventní neděle od 9 do 16 hodin, ty první prosincové navštíví čert s Mikulášem.

Stejně jako v Žatci, i v Lounech se v centru vánoční strom slavnostně rozsvítí 27. listopadu. Doprovodný program začíná ve 14 hodin a na pódiu vystoupí školky, školy a místní spolky, k vlastnímu rozsvícení dojde v 18 hodin. Infocentrum města připravilo v této souvislosti dva výstupy na věž Chrámu sv. Mikuláše. „První v 17.45 hodin, kdy mohou zájemci sledovat z ochozu věže rozsvícení stromu, je vyprodaný. Lístky jsou ještě na druhý výstup v 18.15 hodin. V rámci něj je možné z výšky vidět vánočně osvětlené město,“ sdělila Kamila Chomová z lounského infocentra.

Štědrodenní dobročinný běh v Lounech v roce 2017
V Lounech se bude opět běhat na Štědrý den. Peníze tradičně pomohou útulku

Další tradiční adventní akcí v Lounech jsou Vánoce v muzeu v sobotu 17. prosince. Program je v plánu od 10 do 17 hodin na dolním i horním dvorku muzea a v Pivovarské ulici. Chybět nebudou různá vystoupení a vánoční trhy s řemesly, program ukončí ohňová show.

Také v Podbořanech se slavnostně rozsvítí vánoční strom na náměstí v neděli 27. listopadu. Vystoupí hudební skupina Jih band, pěvecký sbor Egeria, ZUŠ Podbořany a děti ze škol a školek, chybět nebude ochutnávka vánoční štoly.

Postoloprty rozsvítí vánoční strom o den dřív, v sobotu 26. listopadu. Program začíná otevřením adventního trhu ve 13 hodin, zpestří ho Žatečtí trubači, zpěvák Martin Maxa s kytaristou Tomášem Mohrem a ohňová show skupiny 2Much Fire.

Zámky v adventním duchu

Adventní program připravují také zámky. Například Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku chystá po pauze způsobené pandemií covidu v sobotu 3. prosince od 10 do 17 hodin Adventní setkání. „Společně zakončíme sezónu 2022 například se středověkou hudbou kapely Bohemian Bard, divadlem Studna a samozřejmě i s čerty, anděly a Mikulášem. Chybět nebude dobové tržiště,“ zvou pořadatelé.

Zámek Stekník u Žatce zve v sobotu 10. prosince na adventní prohlídky svátečně vyzdobeného interiéru. „Součástí bude i výstava betlémů rodiny Ryskových a krátké hudební vystoupení s vánoční tématikou, při které si zazpíváme koledy. Prohlídky interiérů začínají vždy v celou hodinu od 10 do 15 hodin,“ uvedla za organizátory kastelánka zámku Jana Zajíčková.