Lití olova, vánoční věštby, punč, živý Betlém, výrobu vánočních ozdob, vánoční výstavu, hudební vystoupení. To je jen zlomek toho, co si mohou užít návštěvníci některé z akcí, které se uskuteční o víkendu. Začátek adventu oslaví ve městech i malých obcích.

Město Louny bude vánoční atmosférou prostoupeno celý víkend. V sobotu na Mírovém náměstí proběhnou tradiční Staročeské vánoce. Od 10 do 18 budou probíhat trhy, návštěvníci se mohou těšit na malovaný Betlém v životní velikosti, vánoční věštby a zvyky, výrobu vánočních ozdob z přírodních materiálů, vánoční hudbu a pohádku. Něco na zahřátí bude dostání v dobové krčmě, kde se bude podávat vánoční punč, svařené víno a čaj.

Nedělní program začne ve 14 hodin. Vánočním odpolednem plným hudebních i divadelních vystoupení a také soutěží provede Divadlo Mazec. Vyvrcholením bude slavnostní rozsvícení stromu v 17 hodin.Hospodyňky potěší a třeba i načerpají inspiraci na výstavě v oblastním muzeu, kde bude v 17 hodin zahájena výstava s názvem Pečeme na Vánoce.

Postoloprty oslaví příchod adventu v neděli. Program bude probíhat na Mírovém náměstí od 10 hodin. Vystoupí dudáci The The Rebel Pipers, nejmenší se mohou těšit na pohádková představení Létající Anděl a Mikulášská nadílka. V 15:00 hodin zazpívají v tamním kostele sbory Blecha a Bleška. V 17 hodin se rozzáří vánoční strom.

V Podbořanech vystoupí děti z tamních škol, pěvecký sbor Rubín a výchovný ústav Buškovice. Program začne v 16:30 hodin, závěrečnou tečkou bude ohňostroj.

Nejen ve městech, ale i v řadě vesničkách se rozzáří vánoční stromy. Například ve Smolnici, Petrohradu, Cítolibech, Peruci Líšťanech, kde si děti ozdobí stromek svými přinesenými ozdobami, a v mnoha dalších.

Naopak v Žatci začínají kulturní akce k adventu až v pondělí.