Nová výzdoba radnice, vánočního stromu a tří domů na náměstí Svobody a k tomu mobilní kluziště s ledovou plochou před radnicí. Tak by měl vypadat letošní advent v Žatci. Zatímco nákup nové výzdoby za čtvrt milionu korun už zastupitelé schválili, o tříměsíčním pronájmu kluziště pro bruslaře za milion by měli jednat na své další schůzi v pondělí 23. listopadu.

„Chtěli bychom, pokud to vše stihneme, zahájit provoz na mobilním kluzišti před radnicí v pondělí 7. prosince. Město si ho pronajme na tři měsíce, fungovat by tak mělo ještě i během jarních prázdnin, které jsou v okrese Louny počátkem března," sdělila Zdeňka Hamousová, starostka Žatce.

Kluziště, které si město vybralo, má rozměry 15 x 25 metrů. Led bude vytvářet systém chladícího potrubí, vyrábět ho může až do 15°C nad nulou.

Definitivní rozhodnutí, zda kluziště letos v Žatci bude, padne na jednání zastupitelů 23. listopadu. Rozhodnou, zda na něj město dá milion korun. „Zaplatili bychom ho z výběru poplatků za hrací automaty na území Žatce. V letošním rozpočtu města máme naplánovanou částku 18 milionů korun, která už byla naplněna a mírně překročena," vysvětlila starostka. Další možností je pokrytí nákladů sponzorsky, město jedná s jedním z investorů v průmyslové zóně Triangle u Žatce.

Vybíralo se ze dvou míst v Žatci

Město zvažovalo, kam kluziště umístí. Druhou variantou bylo sportoviště u koupaliště. „Nakonec jsme se rozhodli pro náměstí Svobody. Kluziště přispěje k dalšímu oživení centra města, navíc tam bude lépe přístupné třeba pro školy, které ho mohou během dopoledne využívat," vysvětlila starostka.

Podle ní se nyní řeší konkrétní provozní věci. Například, kdo se bude o ledovou plochu starat nebo kde bude zázemí pro bruslaře. Zvažuje se proto otevření radnice do pozdních večerních hodin. Ve hře je také půjčovna bruslí.

Druhou novinkou, která už je vedením Žatce odsouhlasená, je nová výzdoba centra města. Nově bude svítit vánoční strom a radnice. „Současná vánoční výzdoba radnice a stromu sestává ještě z klasických žároviček a má svou životnost už za sebou. Pokud se porouchá jedna žárovička, přestane svítit celý blok," vysvětlil Andrej Grežo, ředitel Technické správy města, která má vánoční výzdobu v Žatci na starosti. Do budoucna se zvažuje, že by se vyměnila také výzdoba vánočního stromu místo koulí by ho zdobily chmelové šišky.

Čtěte také: Vánoční strom už možná nebude modrý

Technické služby města letos vyzdobí další tři domy na pravé straně náměstí Svobody při pohledu na radnici, takže počet vánočně vyzdobených objektů v centru se opět zvýší. Město za nákup nové výzdoby dá dohromady 240 tisíc korun.

Poprvé by se vánoční výzdoba v centru města měla rozsvítit v neděli 29. listopadu, kdy se na náměstí Svobody koná běžecký závod pro amatéry Hopman, Už nyní je přihlášeno asi dvě stě sportovců.

Další den, v pondělí 30. listopadu, se pak poprvé rozsvítí vánoční strom s novou výzdobou, a to při zahájení tradičního Adventního týdne. V následujících dnech se chystá na náměstí program s hudebními vystoupeními. Na sobotu 5. prosince se připravuje Mikulášská nadílka a na neděli je v plánu Krampus show průvod čertů, démonů a pekelných bytostí. „Letos by měla být celá show větší než loni, i čertů bude víc," sdělil Jaroslav Špička, místostarosta Žatce.

Fotogalerii z loňské Krampus show v Žatce najdete zde!