Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do žateckého praporu byla zařazena četa vojáků v záloze

Žatec - V celé ČR má být připraveno v záloze celkem asi tři tisíce lidí, ve skutečnosti je jich však méně.

31.10.2009
SDÍLEJ:

Vojáci z aktivních záloh při cvičení na Doupově. Foto: Armáda ČR

Před více než dvěma lety vznikla u žateckého 41. mechanizovaného praporu četa aktivních záloh.

Je zařazena jako třetí četa 3. roty praporu, který je součástí 4. brigády rychlého nasazení v Žatci. Nyní se stupněm připravenosti četa řadí mezi nejlépe připravené jednotky aktivních záloh Armády ČR.

Žatecký 41. mechanizovaný prapor je určen k plnění bojových a speciálních úkolů nejen při bezprostředním ohrožení státu, ale i v zahraničních operacích. Prapor disponuje moderní technikou a výzbrojí, vyznačuje se manévrovací schopností a odpovídající palebnou silou. Aby „záložáci“ mohli s vojenskými profesionály praporu a 4. brigády držet krok, je nutné zabezpečit odpovídající výcvik, výstroj a vybavení. Příslušníci aktivních záloh se účastní zaměstnání brigády a během roku několika „polních“ cvičení praporu. V celém roce cvičí celkem 21 dní.

Jednotka aktivních záloh u 41. praporu vznikla k 1. červenci 2007 z vybraných dobrovolníků, hlásících se tehdy z krajských jednotek aktivních záloh. Stalo se tak při příležitosti vzniku dalších jednotek aktivních záloh u vybraných bojových útvarů Armády ČR. Adaptační schopnosti jednotky se projevily již na podzim roku 2007, kdy se v sestavě „své“ 3. roty v rámci praporu účastnila mezinárodního cvičení Pathfinder 2007. Následně se jednotka při cvičeních připravovala pro dosažení vysokého standardu výcviku, vyplývajícího z poslání 4. brigády. V roce 2008 splnila četa své první bojové ostré střelby dle standardu této brigády.

Během let 2007, 2008 a 2009 prodělala četa aktivních záloh 41. praporu řadu cvičení, zpravidla ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v Doupovských horách. „Dosáhla takového stupně vycvičenosti, že letos v září byla zařazena do standardní sestavy třetí roty praporu jako její součást,“ sdělila Kateřina Rajková, tisková důstojnice 4. brigády. S příslušníky 41. praporu se „záložáci“ v říjnu zúčastnili dalšího cvičení na Doupově, kde byla mimo jiné představena nová bojová vozidla Armády ČR Pandur.

Profesionální výstroj i výzbroj

Četa aktivních záloh je vybavena obdobně jako profesionálové ze 41. praporu, jak po stránce výzbroje, tak i výstroje. Příslušníci jednotky jsou vyzbrojeni samopaly Sa vz. 58 příslušných modifikací, odstřelovacími puškami SVDN-1, kulomety UKL-59, pistolemi Pi vz.82, reaktivní protitankovou zbraní – pancéřovkou RPG-7 . Zbraně jsou vybaveny zaměřovacími přístroji pro denní i noční střelbu. Výstrojní doplňky jednotky jsou dle standardu 4. brigády. K podpoře bojové činnosti jsou používána bojová vozidla pěchoty BVP-II.

„Většina příslušníků jednotky má za sebou již několikaletou službu u aktivních záloh. Řada z nich absolvovala kromě standardního výcviku a různých forem zvláštního výcviku i parašutistický výcvik, různé části speciální tělesné přípravy a bojových umění,“ uvedl Pavel Kuthan, zástupce velitele čety aktivních záloh 41. praporu.

Po zrušení základní vojenské služby v roce 2004 se systém výcviku armádních záloh omezil pouze na jednotky dobrovolných aktivních záloh. V případě válečného ohrožení státu mají zálohy tvořit kvalitní připravenou rezervu pro okamžité doplňování ztrát jednotek bojových útvarů nebo útvary doplňovat jako celek. Týká se to i úkolů, které by převzali od Armády ČR – například střežení objektů, bezpečnostní kontroly nebo logistické úkoly.

Aktivní zálohy mohou být využity při odstraňování škod po přírodních katastrofách – ničivé povodně v letech 2002 a 2006 v Česku toho byly přímým důkazem.

Neochota k uvolnění ze zaměstnání

Příslušníci aktivních záloh působili od roku 2004 jako strážní, později jako pěší prapory u 14 krajských vojenských velitelství. V roce 2007 vznikla řada dalších záložních jednotek přímo u jednotlivých útvarů Armády ČR, mezi nimi byl i žatecký prapor.

Při plné obsazenosti všech jednotek aktivních záloh by měly mít zhruba tři tisíce osob. Nicméně celková naplněnost ke konci roku 2007 byla asi 37 procent, některé jednotky nebyly naplněné ani z deseti procent. Příslušníci aktivních záloh musí překonávat mnohá úskalí, třeba neochotu zaměstnavatelů uvolňovat je ze zaměstnání.

V roce 2008 byly počty jednotek aktivních záloh optimalizovány ze 48 plánovaných na 25 s přibližně 2300 členy. V současné době mají zhruba poloviční naplněnost.

To se ale netýká žatecké čety, ta je naplněna téměř ze sta procent. „Nenaplněnost čety záloh 41. mechanizovaného praporu je teď způsobena pouze nedostatkem řidičů vzhledem k probíhajícímu přezbrojování na bojová vozidla pěchoty Pandur,“ vysvětlila K. Rajková.

Autor: Petr Kinšt

31.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová u voleb v centru Ústí
20

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Příští týden si na řadě míst připomenou vznik republiky

Žatec, Louny - Tradiční setkání se chystají na Kruhovém náměstí v Žatci, v Lounech na velkém hřbitově i ve spádových obcích.

Volí se také v obýváku nebo kuchyni. Celkem na 167 místech

Okres Louny /FOTO/ – V okrese Louny může vyrazit k urnám na sedmdesát tisíc voličů. Volí se ve školách, sálech, ale i v netradičních místnostech.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Okres Louny - Na jaká utkání fotbalových týmů v regionu se můžete jít v sobotu a v neděli podívat.

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v těchto dnech v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení