Jaro mnoho lidí považuje za nejkrásnější období. Ožívá příroda, která je plná zeleně a barevných květů.

Ne každý má ale radost. Alergikům nastává každoročně nejhorší čas. Několik měsíců se potýkají s kýcháním, smrkáním a výtoky z očí. Pro ně začíná pylová sezona.

Sezona pylových alergií udeřila dříve. „Jarní vzduch je plný pylových částic. V nižších oblastech a tedy i u nás kvetou stromy díky teplejšímu počasí dříve. V minulém týdnu byla na vrcholu sezona břízy a jasanu. Začaly také kvést ovocné stromy, jejichž pyl je ale méně agresivní. Budou přibývat pyly dubu a platanu. Množství pylu ve vzduchu klesá při deštivém počasí,“ uvedla lounská alergoložka MUDr. Alena Žídková.

Alergie se může objevit u dětí i dospělých pacientů. „Dříve převládal názor, že alergie se projevuje hlavně v dětském věku. Alergie ale může postihnout lidi v kterémkoliv období života. V ordinaci máme i tříleté děti, které mají typické alergické příznaky, ale i dospělé pacienty, kdy například sedmdesátník zjistí, že je alergický i přesto, že předtím se příznaky nikdy neobjevily. Nejčastěji se alergie objevuje již v předškolním věku,“ vysvětlila lékařka.

Alergické příznaky se dají léčbou zmírnit. „Nejúčinnější jsou vakcíny, při jejich aplikace mohou potíže s alergií zmizet během tří až pěti let. Léky na utlumení příznaků jsou v současné době také mnohem účinnější,“ dodala Alena Žídková.

Kromě pylové alergie mohou lidé trpět i alergií na hmyzí bodnutí, prach a roztoče, plísně, na některé potraviny nebo na další podněty z vnějšího prostředí. Podstatou alergie je nepřiměřená, přehnaná reakce imunitního systému na běžné podněty zevního prostředí, například na pyly, roztoče, chemikálie, zvířecí chlupy a podobné faktory. Dispozice k alergickým onemocněním bývá často vrozená a dědičná.

Potíže v České republice už má skoro jeden milion lidí

V České republice dnes žije zhruba 900 tisíc lidí, kteří trpí nějakým druhem alergie – tedy téměř desetina populace. „V evidenci se ovšem nemusí objevit všichni, třeba slabý alergik ani nemusí alergologa navštěvovat. Ve skutečnosti může být u nás alergiků mnohem více,“ shodují se lékaři.

Studie Státního zdravotního ústavu prokázala, že alergii má každé třetí dítě do čtrnácti let. Lidé v Česku nejčastěji trpí kožními alergiemi, alergickou rýmou a průduškovým astmatem. S alergií se člověk nemusí narodit. Naopak statistické údaje z posledních let hovoří o tom, že řada lidí se potká se svojí alergií až ve vyšším věku.

Alergie je považována za fyzickou nemoc, ale nemusí tomu tak být vždycky na sto procent. „Alergie funguje i psychicky. Když ukážete člověku, který má v letním období alergii na růže, fotku růže v zimě, začne kýchat a nemoc se u něj také může projevit,“ uvedl lékař Zdeněk Mareš.

(ška)