Bude bývalý předseda fotbalového svazu, šéf blšanského fotbalu a podnikatel František Chvalovský amnestován nebo ne? Definitivně o jeho případu rozhodne Ústavní soud. Obrátí se na něj v nejbližších dnech soudci, kteří rozhodovali jeho jedenáct let táhnoucí se kauzu. Chvalovského případ sice splňuje obě podmínky amnestie, ale soudu se nelíbí, že by kvůli průtahům měl zůstat za údajné podvody za 1,5 miliardy bez trestu.

Městský soud v Praze rozhodoval o amnestii Františka Chvalovského v tomto týdnu. Jeho výrok není definitivní, řízení je prozatím přerušeno, soud ale uznal, že na Chvalovského případ se prezidentská amnestie vztahuje. „Trestní řízení jsme přerušili, věc ale předložíme k posouzení Ústavnímu soudu," řekl serveru lidovky.cz, který o stížnosti jako první informoval, soudce Kamil Kydalka.

Chvalovský tak ještě nemá úplně vyhráno, byť k jeho osvobození podle odborníků schází jen krůček. Podmínkám amnestie vyhovuje, ale soudci, kteří si teď stěžují, si myslí, že prezident Klaus nepostupoval v souladu s ústavou. Soudcům vadí druhý článek amnestie zastavující kauzy trvající déle než osm let a s trestem nejvýše deset let odnětí svobody.

Kontroverzní dopady článku dvě

Právě článek dvě se týká Chvalovského; jeho kauza se táhne jedenáct let a nepravomocně dostal trest na deset let, který ale jiný soud zrušil a vrátil případ k novému projednání. Podle právníků za průtahy ale může často obviněný. Soud nemá možnost řízení zrychlit. „Domníváme se, že článek dvě amnestie je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky," řekl serveru lidovky.cz Kydalka, předseda soudního senátu, který o amnestii pro Chvalovského rozhodoval.

Stížnost by k Ústavnímu soudu měla dorazit do konce týdne. Bude už druhou. První podalo třicet senátorů, také na článek dvě prezidentské amnestie.

Desetiletý trest zrušen

Chvalovský je jedna z „velkých ryb", která se objevila v síti amnestie prezidenta Klause. Bývalého fotbalového bosse z Blšan řeší policie a soudy už od roku 2001. František Chvalovský, který vytáhl Blšany až do první fotbalové ligy a poté působil jako předseda svazu a byl i členem výkonného výboru Evropské fotbalové unie, přitom už byl i v době vyšetřování ve vazbě.

Soud pak Chvalovského v červnu 2011 poslal na deset let do vězení, v prosinci 2012 ale Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil nové projednání. Kauza tak nebyla dosud uzavřena. Chvalovský byl obviněn z miliardových podvodů. Podle policie měl exšéf fotbalového svazu a blšanský patriot v letech 1998 a 1999 připravit Komerční banku, spolu s dalšími obviněnými, o 1,5 miliardy korun.

Chvalovský v té době ovládal společnosti Satrapa a Českomoravská agrární společnost a podle policie obvinění šéfové těchto firem půjčené peníze nepoužili na nákup zemědělských produktů a strojů, jak bylo uvedeno v žádosti o půjčku, ale údajně ke splácení jiných dluhů.