Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město v únoru odpustí penále z dluhů za bydlení

Žatec - Žatecká radnice vyhlásila měsíční amnestii pro lidi, kteří dluží za městské byty, musí ale rychle doplatit dlužný nájem. Město tak odpustí i 786 tisíc Marii Syrové, která měla platit penále za manžela, s kterým nežila.

7.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Amnestie! Propouštějí se tentokrát ne vězni, ale dlužníci. Žatecká radnice se rozhodla ulevit lidem, kteří jí dluží a obrovskou rychlostí jim narůstají penále.

Právě poplatky z prodlení chce Žatec odpouštět, dlužníci musí udělat jediné – alespoň zaplatit samotný dluh na nájemném.

„Amnestie bude vyhlášena na jeden měsíc, jde většinou o extrémně špatně vymahatelné pohledávky, chceme dát těm lidem šanci se zbavit dluhu,“ představil svůj návrh, který nakonec žatečtí zastupitelé schválili, Vladimír Martinovský.

Nebude se odpouštět dluh na nájemném, ale „jen“ penále, které je často ale daleko vyšší než samotný dluh. Lidé si často neuvědomují, jak rychle roste. „Kdo do 28. února 2011 zaplatí dlužný nájem, náklady na vymáhání pohledávky a jistinu, budou mu odpuštěny poplatky z prodlení,“ vysvětlil Martinovský.

Kolika přesně dlužníků se amnestie bude týkat, zatím radnice neví. Město má v současné době rozjetých zhruba 400 exekučních řízení s dlužníky. Kolik jich ale opravdu zaplatí nájem a využije tak jedinečné možnosti zbavit se části dluhu, nikdo nedokáže odhadnout. Podobnou amnestii před rokem vyhlásily také Podbořany, žádný obrovský zájem se ale nekonal. Přesto někteří „zodpovědnější dlužníci“ možnosti využili.

Pro odpuštění dluhů nebyli všichni

Kvůli schválení amnestie proběhla ale mezi žateckými městskými poslanci bouřlivá vlna emocí. Odpouštění části dluhu prošlo výsledkem 14:12, tedy jen velmi těsně. Proti odpouštění byla KSČM, ČSSD a dva zastupitelé za ODS. „Lidé by měli své dluhy platit. Kdyby někdo dlužil vám osobně, také byste mu část dluhu asi neodpustili,“ argumentoval proti amnestii zastupitel Milan Pipal (KSČM). Podobný názor zastává i jeho kolega v zastupitelstvu Pavel Aschenbrenner (ODS). „Bude první amnestie, pak druhá, třetí, čtvrtá. Není to řešení, někteří lidé přestanou platit a budou spoléhat na odpuštění,“ rozčiloval se.

Vedení města argumentuje naopak tím, že jde v drtivé většině o nemajetné lidi, od kterých stejně není možné penále dostat. Složení dlužníků už je dlouhodobě stejné. Pokud prý město získá peníze alespoň za nájem, bude to úspěch. „Jsou to takřka nevymožitelné pohledávky,“ zopakoval zastupitel Vladimír Martinovský. Město tak odpustí penále například i Marii Syrové, která radnici dluží na poplatcích z prodlení 786 tisíc korun. Ta už také nájem zaplatila. Její případ přitom zastupitelé řešili několik měsíců, M. Syrová si opakovaně podávala žádost o prominutí částky, městští poslanci pořád definitivní rozhodnutí odkládali. (Vše o tomto případu čtěte v souvisejících článcích vpravo!)

Marie Syrová byla totiž před více než deseti lety nájemnicí v bytě, který vlastnilo město. V roce 1999 se z bytu odstěhovala, ale zůstal tam její manžel, se kterým se rozvedla a nežila s ním. Ten pak přestal platit nájem, dluh byl ale na M. Syrovou, na kterou byl byt napsaný. Dluh a penále během let narostly na téměř milion korun. Marie Syrová městu zaplatila dlužné nájemné 83 tisíc korun a navíc i soudní výlohy a exekuční poplatky. Platit ještě extrémně vysoké penále by pro ni bylo likvidační, proto zastupitelé s rozhodnutím tak dlouho váhali.

I k tomuto případu měla řada zastupitelů námitky. Paní Syrová prý měla svůj dluh řešit dříve a neměla ho nechat narůst do tak závratných výšin. „V tomto případě byly tři rozsudky, paní Syrová to nijak neřešila a nechala dluh narůstat. Měla to řešit daleko dříve, udělat si třeba splátkový kalendář,“ myslí si Milan Pipal. Teď se ale může Marie Syrová radovat, podmínky amnestie splňuje.

Autor: Hynek Dlouhý

7.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Josef Šimonovský, předseda okrskové volební komise v Novém Sedle, při kontrole u vstupu do věznice.
9

Urna projela skenerem. Pak šli odsouzení ve věznici v Novém Sedle volit

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Příští týden si na řadě míst připomenou vznik republiky

Žatec, Louny - Tradiční setkání se chystají na Kruhovém náměstí v Žatci, v Lounech na velkém hřbitově i ve spádových obcích.

Volí se také v obýváku nebo kuchyni. Celkem na 167 místech

Okres Louny /FOTO/ – V okrese Louny může vyrazit k urnám na sedmdesát tisíc voličů. Volí se ve školách, sálech, ale i v netradičních místnostech.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Okres Louny - Na jaká utkání fotbalových týmů v regionu se můžete jít v sobotu a v neděli podívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení