Pokud zapnete televizi a tam uvidíte jen zrnění, nedivte se.

V úterý 31. srpna totiž skončí v okrese Louny a i na dalších místech Ústeckého kraje analogové vysílání.

Přenos bude od září zajištěn už jen digitálně.

Na blížící se definitivní změnu upozorňuje masivní informační kampaň, například už delší dobu logo, složené ze čtyř čtverců, umístěné přímo do „starého“ analogového vysílání. Statisíce klientů tří největších mobilních operátorů dostaly před několika dny SMS zprávu, která to také připomíná. Současně už mnoho měsíců běží programy digitální. Každý se tak mohl v klidu připravit.

Ani přesto nemáte příjem digitálního signálu vyřešen? Nemusíte zoufat. Pokud máte kabelovou televizi, problém se vás netýká, nic se nemění. Využíváte–li ale klasický televizní příjem, pak je nejvyšší čas jednat.

Nabízejí se prakticky dvě základní možnosti – můžete si zakoupit nový televizor, který už bude mít zabudovaný digitální tuner, jenž příjem signálu umožňuje. Podstatně levnější je zakoupení set–top–boxu, který vás přijde na zhruba tisíc korun. Ten pak stačí připojit na starý televizor a můžete se dívat na své oblíbené programy dál.

Na poslední chvíli

Všechny podmínky stanovené pro přechod na digitální televizní vysílání byly splněny. Nic nebrání tomu, aby digitalizace v České republice postupovala podle plánu. 31. srpna bude proto ukončeno zemské analogové TV vysílání z vysílačů Ústí nad Labem - Buková hora a Chomutov - Jedlová hora,“ říká Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v České republice.

Podle informací ČTK až čtyři procenta televizních diváků v Ústeckém kraji nechávají přechod na digitální vysílání na poslední chvíli. Diváky přitom měla na přechod připravit informační kampaň, která zahrnovala letáky, asistenční služby i textové zprávy na většinu mobilních telefonů. Jen v Ústeckém kraji tato část přechodu na digitální vysílání stála řádově desítky milionů korun.

Informační kampaň zaměřená na územní oblast Ústí nad Labem bude pokračovat do poloviny září. „Naším cílem je maximálně usnadnit přechod těm, kteří jej odkládali na poslední chvíli,“ upřesnil Duspiva.

K dispozici samozřejmě i nadále budou webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30, jejíž provoz bude v období vypínání posílen a rozšířen i na víkendy a svátky. „Snažíme se upozorňovat na vypínání analogového vysílání co největším počtem různých komunikačních kanálů. Zprávy SMS se sdělením o ukončení analogového televizního vysílání obdrží celkem 430 tisíc zákazníkům tří největších mobilních sítí,“ vysvětlil Zdeněk Duspiva.

Velkou výhodou digitálního vysílání je zvýšení počtu přijímaných stanic. Diváci tak mohou sledovat například zpravodajskou ČT24, Nova Cinema, Prima COOL a Barrandov. Dalším příjemným plusem je televizní program se základními informacemi o vysílaných pořadech přímo na obrazovce. Stačí na ovladači stisknout tlačítko a hned se dozvíte, co právě běží, jak dlouho, co půjde potom a o čem to bude. K dispozici je samozřejmě celá řada dalších služeb, které „postaru“ nebylo možné poskytnout.

Zdeněk Plachý
Miroslava Huláková

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!