Obyvatelé Liběšic na Žatecku měli možnost vyjádřit v anketě svůj názor na výstavbu kanalizace v obci. Obecní úřad zjišťuje názor lidí v Liběšicích, zda chtějí výstavbu centrální kanalizace a čističky odpadních vod, nebo si majitelé domů zřídí vlastní malé čističky.

„Zjišťujeme, jaký naši obyvatelé na to mají názor. V případě, že by došlo na výstavbu centrální kanalizace, lidé musí počítat s tím, že by pak platili kromě vodného i stočné a museli by si zaplatit i kanalizační přípojky k domům," sdělil liběšický starosta Petr Valenta. Současná kanalizace v obci nevyhovuje, centrální čistička chybí.

Výstavba splaškové kanalizace a čistička odpadních vod by byla velmi nákladná, odhady hovoří o 30 milionech korun. V Liběšicích by se do takové akce mohli pustit jen v případě, že získají dotaci.

Druhou možností jsou malé čističky

Druhou možností, jak nakládat se splašky, je výstavba malých čističek u rodinných domů. Je ale podle starosty Liběšic otázkou, zda bude možné vystavět malé domovní čističky v tak velkém množství, po celé obci. Pokud k tomu dojde, obec je připravena majitelům domů na jejich zřízení přispívat 25 tisíci korunami.

Výsledky ankety už má obecní úřad k dispozici. Většina lidí, kteří anketní lístek odevzdali, by chtěla zachovat současný stav. Novou kanalizaci naopak nechce.