Volby v Lounech vyhrálo hnutí ANO se ziskem 18 %. Získalo 5 mandátů ve 29 členném zastupitelstvu. Jeho lídr Milan Rychtařík získal také vůbec nejvíce hlasů – 1179.

Na druhém místě skončila kandidátka Louny spolu se čtyřmi mandáty (14,3 %). Také třetí ODS (12,89 %) má čtyři mandáty. Občanští demokraté ale v zastupitelstvu nebudou mít svoji jedničku, Jana Vaice lidé mezi městské poslance neposlali.

Čtvrté je uskupení Pro lepší Louny s lídrem Pavlem Jandou, za 12,17 % mají také čtyři zastupitele. Stejný výsledek má i ČSSD (11,78 %). Tři mandáty pak má Unie pro sport a zdraví (10,4 %), kterou vede současný starosta Radovan Šabata. Dva zastupitele mají komunisté (8,58 %), na jejichž soupisce se z desátého místa probojoval do zastupitelstva náměstek hejtmana Stanislav Rybák, a Volba pro město (6,79 %). Poslední skončila v Lounech SPD, ale i ona má jeden mandát (5,6 %).

A kdo v Lounech nejvíce překvapil? Například Vladimír Emingr se do zastupitelstva probojoval z až 19. pozice na soupisce ČSSD. Z 16. místa poskočil dopředu také Tomáš Slavík na kandidátce ODS, z 13. pozice se stala zastupitelkou Iveta Bušáková (Pro lepší Louny).

Kdo bude starostou a místostarostou ukáží vyjednávání nejbližších dnů. Je možné, že by se ale mohla opakovat situace z před čtyřmi lety, kdy ANO, ČSSD a komunisté, strany, které získaly ve volbách nejvíce hlasů, nenašly dalšího koaličního partnera a odešly do opozice.