Na 108 účastníků tráví v současné době prázdniny na Army táboře v Žerotíně na Lounsku, který pořádá občanské sdružení M.A.S.H. 1305. Děti od 13 do 17 let věku z České republiky a Slovenska tam žijí podle armádních pravidel. Na táboře nechybějí ani dívky, koná se už jeho pátý ročník.

„Tábor je zaměřen na armádu. Chceme dětem přiblížit vojenský život. Probíhá výcvik, nástupy, poplachy, noční přepady, účastníci tábora drží hlídky, mají air softové zbraně,“ přiblížil hlavní velitel a vedoucí tábora „generálplukovník“ Milan Krejsa. Účastníci tábora jsou rozděleni do pluků, praporů a rot, za splnění úkolů jsou bodováni. Při dosažení určitého počtu bodů jsou povýšeni.

Za dětmi přijeli skuteční vojáci

Na táboře jsou vedoucí s certifikátem ministerstva školství a také tři profesionální vojáci ze žatecké 4. brigády rychlého nasazení. Ti plní roli instruktorů, dětem předávají některé své dovednosti.

Tábor trvá čtrnáct dní. „Snažíme se dětem přiblížit to, co čeká na vojáky, když nastoupí do armády. Tedy základní vojenský kurz,“ sdělil Miloslav Musil, příslušník spojovací roty 4. brigády rychlého nasazení.

Včera do tábora dorazili i další vojáci ze žatecké brigády. Dětem ukázali přepad ostrahy objektu, vstup do budovy i bojového umění Musado.

Tábor má i svou hymnu, a to od známé české skupiny. „Se svolením skupiny Divokej Bill byla táboru oficiálně propůjčena jako hymna jejich skladba Batalion,“ sdělila hlavní vedoucí tábora Naďa Krejsová.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!