V Žatci od příštího měsíce začne působit asistent prevence kriminality. Město chtělo tři, zatím je ale jen jeden, výběrové řízení se proto zopakuje. Hlavní náplní práce asistentů bude ve spolupráci se strážníky dohlížet na veřejný pořádek, zvláště pak mají působit preventivně u škol a dohlížet na bezpečnost na přechodech.

Podobné to bude i v sousedních Postoloprtech, avšak tam už mají asistenty dva respektive půjde o asistentky.

„Výběrové řízení se dělalo v říjnu, původně jsme měli vybrané dva asistenty, jeden pak dal ale přednost pro něj zajímavějšímu zaměstnání. Výběrové řízení tak budeme opakovat," řekla žatecká starostka Zdeňka Hamousová.

Zatím jediný asistent by měl do práce nastoupit na začátku prosince, jeho plat bude hradit úřad práce. „Pravomoci asistentů nejsou velké, bude doplňovat hlídku městské policie. Díky tomu žatečtí strážníci zintenzivní pochůzkovou činnost, vidět tak budou víc třeba v Hájkově ulici, kde si tamní lidé stěžují na část obyvatel," dodala starostka.

Projekt po roce vyhodnotí

Asistenti mají u městské policie pracovat rok, pak se projekt vyhodnotí. „Tento projekt považujeme za zkušební. Po vyhodnocení bude rozhodnuto, zda v něm pokračovat či nikoliv," sdělil Miroslav Solar, ředitel Městské policie v Žatci.

Na podobném principu začnou pracovat dva asistenti prevence kriminality od začátku prosince také v Postoloprtech. Zajímavé je, že tam půjde v obou případech o ženy, takže to budou přesnějším termínem asistentky.

„Nastupují od 1. prosince, pomáhat budou městské policii a jejich mzdu bude hradit také úřad práce. Město už s oběma uchazečkami podepsalo smlouvu," potvrdil pro Deník starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.