Město Žatec má nové autobusová nádraží. Vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí toho starého, přestavba vyšla na přibližně 46 milionů korun. Z toho necelých 40 milionů by měla zaplatit Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad.

Nádraží je v provozu od soboty, slavnostně bylo otevřeno včera dopoledne. Denně jej využijí tisíce cestujících, na nádraží denně zajíždějí dvě stovky autobusových spojů. Nově  také autobusy městské hromadné dopravy, její zastávka v horní části Nákladní ulice byla zrušena.

Rekonstrukce trvala osm měsíců

„Rekonstrukce nádraží probíhala v časové tísni, bylo třeba vše stihnout tak, abychom mohli čerpat dotaci," připomněla starostka Zdeňka Hamousová. Práce začaly v únoru, rekonstrukce tak trvala osm měsíců. „Značnou část nákladů stálo to, co veřejnost nevidí. Zejména rekonstrukce inženýrských sítí pod povrchem," dodala starostka s tím, že třeba budova čekárny ve tvaru opevněné bašty stojí na osmimetrových pilotech.

Nově zrekonstruované autobusové nádraží v ŽatciCestující mají v Žatci k dispozici moderní autobusové nádraží nesrovnatelné s tím, co ve městě dosud bylo. „Skládá se z několika stavebních objektů. Vznikla čekárna, samoobslužné WC, přístřešek pro cestující, nové jsou inženýrské sítě i veřejné osvětlení," vypočetla Denisa Harajdová z odboru rozvoje města žatecké radnice. Kvůli případným vandalům nádraží monitorují kamery. Vzniklo také nové schodiště s přístupem na ulici Pod Střelnicí. Těsně před dokončením je nová pasáž s vyústěním do Obloukové ulice s kancelářskými prostorami a obchody, což je ale projekt soukromého investora.

V plánu jsou další úpravy oblasti

„Chceme z nádraží udělat veřejný prostor. Na jeho přestavbu by v budoucnu měla navázat rekonstrukce přilehlé části městských hradeb, kde bychom rádi viděli část procházkového okruhu," nastínila plány města starostka.

Projekt rekonstrukce nádraží se musel změnit, neboť se město nedohodlo na koupi pozemku poblíž kuželny se soukromým vlastníkem. Na něm mělo vzniknout parkoviště pro autobusy, které nyní na nádraží není. Na zrekonstruovaném nádraží už pro parkování autobusů není místo. Teď během dne občas „na divoko" parkují v ulici Obránců míru, radnice tomu chce ale dát řád. „V ulici Obránců míru, kde byly přechodně po dobu rekonstrukce nádraží umístěné zastávky, by měla vzniknout dvě parkovací stání pro autobusy. Dalších sedm míst pro autobusy je ve spodní části Vrchlického ulice u stadionu Mládí," vysvětlil Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravy žatecké radnice.