Produkt původem z Asie představuje velké riziko zejména pro žáky základních a středních škol, kteří vyhledávají jeho účinky kvůli nárůstu energie a euforii. Může způsobit zdravotní potíže a podle některých představuje startovací látku k další drogové „kariéře“.
„Kratom a podobné volně dostupné přípravky, které obsahují psychoaktivní látky, vnímám jednoznačně negativně. Doufám, že v krátké době budou patřit mezi zakázané. Spousta lidí to považuje za neškodnou věc, ale látky, které obsahují, mohou spustit závažná onemocnění s halucinacemi a poruchami myšlení,“ sdělila ředitelka Dětské psychiatrické nemocnice v Lounech Nikol Přibilová.
Kratom je psychoaktivní produkt pocházející z rostliny Mitragyna speciosa, která roste převážně v jihovýchodní Asii. V zemi původu je konzumován žvýkáním nebo louhováním sušených listů. Do Evropy se dováží v podobě zeleného prášku, který se konzumuje s vodou, čajem či slazeným nápojem. Je ho možné též zakoupit i v tabletách a v podobě tekutého extraktu.
„Souhrnem narkotických účinků a závislostního potenciálu lze kratom řadit mezi látky podobné kokainu, pervitinu, morfiu a heroinu, tedy takzvaně tvrdé drogy. Z tohoto důvodu je kratom ve většině států zařazen na seznam zakázaných látek a jeho distribuce, užívání a jiné nakládání je postihováno,“ upozornil policejní odborník na drogy Milan Kocík.
Nahrává se anketa ...
V Polsku nebo na Slovensku je kratom postaven na roveň nelegálních drog, v Česku je volně prodejný. „Kratom tak lze v práškovém stavu koupit ve veřejně přístupných automatech nebo zcela legálně objednat na internetu. Vysokým rizikem je věkové neomezení nákupu, a tak tuto látku mohou zcela legálně kupovat i osoby mladistvé a nezletilé,“ dodal policista.
Vedení Žatce se prodejní automat na autobusovém nádraží nelíbí, podle starosty Radima Laibla vyzvali majitele pozemku k jeho odstranění. „Byla to neúspěšná snaha. Nyní čekáme, jak se k problematice postaví naši zákonodárci a podle toho budeme přijímat další kroky,“ sdělil starosta.
V Lounech podobný automat není. „Nemáme o něm na území města žádnou informaci, nikdo se ani na městský úřad s žádostí o jeho umístění neobrátil,“ uvedl mluvčí lounské radnice Marcel Mihalik.
Nedávno přišla na radnici v Podbořanech žádost o umístění prodejního automatu na konopné výrobky. Kromě kratomu se ve volně přístupných automatech nabízejí produkty označené zkratkou CBD, což jsou kanabinoidy – látky, které se tvoří v konopí. „Rada města neschválila umístění prodejního automatu na konopné výrobky na území Podbořan a sídelních obcí a ukládá zpracovat obecně závaznou vyhlášku o zákazu umisťování a provozování prodejních automatů na konopné výrobky na území Města Podbořany a sídelních obcí,“ stojí v usnesení podbořanských radních. „Nebudeme podporovat prodej drog,“ okomentoval to starosta Radek Reindl.
V Poslanecké sněmovně se projednává novela zákona, která má upravit nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem účinné složky THC. Například zakazuje prodej výrobků s psychoaktivními účinky prostřednictvím automatů, ale i reklamu na ně. Ke koupi by mohly být výhradně ve specializovaných prodejnách, v případě prodeje on-line by se musel ověřit věk kupujícího, jako je tomu například u alkoholu a tabákových výrobků.
Kpt. JUDr. Milan Kocík, MBA ke kratomu:
Kratom má narkotické vlastnosti, které kombinují psychostimulační účinky a účinky podobné opiátům. Navozuje analgezii a mírnou euforii s rizikem respirační deprese nebo nepříznivých účinků na centrální nervový systém jako tradiční opiáty. V malé dávce má kratom stimulující účinky, které jsou podobné účinkům kokainu nebo pervitinu. Z tohoto důvodu bývá kratom oblíbený zejména u studentů středních škol. Naopak vysoká dávka kratomu má sedativní účinky srovnatelné s užitím morfia nebo heroinu.
Při užití malé dávky a navození stimulujícího účinky se může objevit zrychlené bušení srdce, svědění kůže, nevolnost, ztráta chuti k jídlu. Při dlouhodobém užívání se mohou objevit úbytky na váze, chronická únava. Po užití vysoké dávky kratomu se výrazně nedoporučuje pít alkohol.
Další negativní účinky mohou dále být zácpa, pocity zmatenosti a nadměrné pocení. Dlouhodobé užívání kratomu se může výrazně podepsat na psychice uživatele. Jedinec se může potýkat s celkovým vyčerpáním, depresemi až psychózou.
Velmi rizikové je užívání kratomu s jinou psychoaktivní látkou. Při této kombinaci (například s marihuanou) může dojít k přetížení organismu vedoucí až k úmrtí. Pravidelné užívání kratomu může vést k závislosti a následným abstinenčním problémům. S přerušením užívání jsou spojeny fyzické a psychické potíže.
Základem prevence před užíváním „legálních drog“ je znalost jejich účinků. Zejména rodiče by se neměli spoléhat pouze na právní regulaci, která není absolutním garantem selekce rizikových látek. V případě kratomu je právní úprava nedostatečná a předejít případným rizikům je nutné zvýšením povědomí o negativních účincích této dosud volně prodejné látky.