Produkt původem z Asie představuje velké riziko zejména pro žáky základních a středních škol, kteří vyhledávají jeho účinky kvůli nárůstu energie a euforii. Může způsobit zdravotní potíže a podle některých představuje startovací látku k další drogové „kariéře“.

„Kratom a podobné volně dostupné přípravky, které obsahují psychoaktivní látky, vnímám jednoznačně negativně. Doufám, že v krátké době budou patřit mezi zakázané. Spousta lidí to považuje za neškodnou věc, ale látky, které obsahují, mohou spustit závažná onemocnění s halucinacemi a poruchami myšlení,“ sdělila ředitelka Dětské psychiatrické nemocnice v Lounech Nikol Přibilová.

Ředitelka Dětské psychiatrické nemocnice v Lounech Nikol Přibilová
Největší problém? Děti doma rozhodují víc než dospělí, říká dětská psychiatrička

Kratom je psychoaktivní produkt pocházející z rostliny Mitragyna speciosa, která roste převážně v jihovýchodní Asii. V zemi původu je konzumován žvýkáním nebo louhováním sušených listů. Do Evropy se dováží v podobě zeleného prášku, který se konzumuje s vodou, čajem či slazeným nápojem. Je ho možné též zakoupit i v tabletách a v podobě tekutého extraktu.

„Souhrnem narkotických účinků a závislostního potenciálu lze kratom řadit mezi látky podobné kokainu, pervitinu, morfiu a heroinu, tedy takzvaně tvrdé drogy. Z tohoto důvodu je kratom ve většině států zařazen na seznam zakázaných látek a jeho distribuce, užívání a jiné nakládání je postihováno,“ upozornil policejní odborník na drogy Milan Kocík.


Nahrává se anketa ...

V Polsku nebo na Slovensku je kratom postaven na roveň nelegálních drog, v Česku je volně prodejný. „Kratom tak lze v práškovém stavu koupit ve veřejně přístupných automatech nebo zcela legálně objednat na internetu. Vysokým rizikem je věkové neomezení nákupu, a tak tuto látku mohou zcela legálně kupovat i osoby mladistvé a nezletilé,“ dodal policista.

Vedení Žatce se prodejní automat na autobusovém nádraží nelíbí, podle starosty Radima Laibla vyzvali majitele pozemku k jeho odstranění. „Byla to neúspěšná snaha. Nyní čekáme, jak se k problematice postaví naši zákonodárci a podle toho budeme přijímat další kroky,“ sdělil starosta.
V Lounech podobný automat není. „Nemáme o něm na území města žádnou informaci, nikdo se ani na městský úřad s žádostí o jeho umístění neobrátil,“ uvedl mluvčí lounské radnice Marcel Mihalik.

Odborníci se shodují, že nápoj Prime není pro děti vhodný. Ilustrační snímek
České děti si oblíbily nebezpečný nápoj. Tikající bomba děsí experty i rodiče

Nedávno přišla na radnici v Podbořanech žádost o umístění prodejního automatu na konopné výrobky. Kromě kratomu se ve volně přístupných automatech nabízejí produkty označené zkratkou CBD, což jsou kanabinoidy – látky, které se tvoří v konopí. „Rada města neschválila umístění prodejního automatu na konopné výrobky na území Podbořan a sídelních obcí a ukládá zpracovat obecně závaznou vyhlášku o zákazu umisťování a provozování prodejních automatů na konopné výrobky na území Města Podbořany a sídelních obcí,“ stojí v usnesení podbořanských radních. „Nebudeme podporovat prodej drog,“ okomentoval to starosta Radek Reindl.

V Poslanecké sněmovně se projednává novela zákona, která má upravit nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem účinné složky THC. Například zakazuje prodej výrobků s psychoaktivními účinky prostřednictvím automatů, ale i reklamu na ně. Ke koupi by mohly být výhradně ve specializovaných prodejnách, v případě prodeje on-line by se musel ověřit věk kupujícího, jako je tomu například u alkoholu a tabákových výrobků.

Kpt. JUDr. Milan Kocík, MBA ke kratomu:

Kratom má narkotické vlastnosti, které kombinují psychostimulační účinky a účinky podobné opiátům. Navozuje analgezii a mírnou euforii s rizikem respirační deprese nebo nepříznivých účinků na centrální nervový systém jako tradiční opiáty. V malé dávce má kratom stimulující účinky, které jsou podobné účinkům kokainu nebo pervitinu. Z tohoto důvodu bývá kratom oblíbený zejména u studentů středních škol. Naopak vysoká dávka kratomu má sedativní účinky srovnatelné s užitím morfia nebo heroinu.

Při užití malé dávky a navození stimulujícího účinky se může objevit zrychlené bušení srdce, svědění kůže, nevolnost, ztráta chuti k jídlu. Při dlouhodobém užívání se mohou objevit úbytky na váze, chronická únava. Po užití vysoké dávky kratomu se výrazně nedoporučuje pít alkohol.

Další negativní účinky mohou dále být zácpa, pocity zmatenosti a nadměrné pocení. Dlouhodobé užívání kratomu se může výrazně podepsat na psychice uživatele. Jedinec se může potýkat s celkovým vyčerpáním, depresemi až psychózou.

Velmi rizikové je užívání kratomu s jinou psychoaktivní látkou. Při této kombinaci (například s marihuanou) může dojít k přetížení organismu vedoucí až k úmrtí. Pravidelné užívání kratomu může vést k závislosti a následným abstinenčním problémům. S přerušením užívání jsou spojeny fyzické a psychické potíže.

Základem prevence před užíváním „legálních drog“ je znalost jejich účinků. Zejména rodiče by se neměli spoléhat pouze na právní regulaci, která není absolutním garantem selekce rizikových látek. V případě kratomu je právní úprava nedostatečná a předejít případným rizikům je nutné zvýšením povědomí o negativních účincích této dosud volně prodejné látky.

Mohlo by vás zajímat: Vandal poničil pomníček, který připomíná tragédii. Rodina nechápe proč

Zdroj: Deník/Petr Kinšt