Hrajete automaty? Občas či dokonce každý den? Pořád věříte, že na přístroji opravdu vyhrajete? Pak pro vás Podbořany nebudou tím správným místem pro život. Během příštích měsíců tam totiž díky nové vyhlášce města začnou automaty mizet. Vedení města je zakázalo úplně a bez výjimky.

Vyhlášku zakazující ve městě všechny výherní automaty a videoterminály už schválili podbořanští zastupitelé.„Rozhodli jsme se pro plošný zákaz. V Podbořanech by tedy v budoucnu neměly být žádné automaty. Vyhlášku máme odsouhlasenou ministerstvem vnitra,” uvedl starosta Podbořan Radek Reindl s tím, že s vymáháním nařízení by neměl být problém.

V současné době je ve městě 180 přístrojů, které jsou provozovány v osmi non-stop hernách a restauracích.

Do konce starých povolení

Přísné nařízení začne platit 1. ledna 2012. Než ale zmizí úplně všechny výherní přístroje, to ještě nějaký čas potrvá. „Nová povolení na automaty už nebudou od začátku roku vydávána, ale musí ještě doběhnout stará. Ještě několik měsíců budou některým provozovatelům dobíhat potvrzení. Až skončí, pak bude město kompletně bez automatů,” pokračuje Reindl.

Podbořany bez hazardu se lidem z města, které oslovil Deník, v drtivé většině líbí.Jejích pocity shrnul zastupitel Vladimír Záhorský. „Automaty sice přinášejí do městského rozpočtu nějaké peníze, není to ale moc. A daleko více nás stojí nápravy škod, které automaty páchají. Zvyšuje se kvůli nim kriminalita, souvisí s tím i drogová problematika, hrají na nich i malé děti. To je špatně,” řekl.

Berete nám práci, zní z heren

Proti vyhlášce se postavili prakticky jen zaměstnanci heren. Na projednávání jich přišlo několik, ale odešli s nepořízenou.„Berete nám práci. Do heren se nechodí jen hrát, ale například také na kávu. A nikoho nenutíme hrát, je to každého svobodná vůle,” pronesla Vladimíra Gorolová.

Vedení města uvažovalo nejdříve o měkčí formě vyhlášky, která by například zakazovala hraní v některých ulicích nebo by přístroje omezovala časově. Podbořany ale nemají vlastní strážníky, a tak by zákazy neměl kdo kontrolovat.Pětitisícové město se rozhodlo jít cestou Litvínova, který před nedávnem také schválil kompletní zákaz automatů na svém území. Takový přísný postup je ale spíše výjimkou.V okrese Louny jsou Podbořany jediné. Žatec vyhlášku teprve připravuje, zatím není jasné, v jaké podobě.Louny omezují výherní přístroje časově.

Podobně jsou na tom i v okolí. Chomutov a Jirkov nařízení chystají, Kadaň by ráda omezila automaty časově. V Mostě mají vymezené ulice, kde výherní přístroje být nesmí, navíc je regulují i časově.