Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problém hrací automaty: města k nim přistupují různě

Okres Louny - Co město, to jiný návod na omezení výherních automatů. Podbořany a Postoloprty mají nulovou toleranci, přes den si nezahrajete v Lounech, v Žatci neuspějete v centru a některých ulicích. Automatů výrazně ubylo.

8.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Sociální dávky, peníze z krádeží, ale také celá výplata nebo dokonce střecha nad hlavou. To vše může skončit ve výherních automatech či videoloterijních terminálech. Problémy, které jsou spjaté s automaty, zná každý. Drobné krádeže, podvody, pak větší, a tak dále. Mnoho z nás zná někoho, kdo jim propadl …

Kvůli kriminalitě a škodlivosti se s automaty snaží „zatočit" také města. A čísla říkají, že se jim v posledních letech daří. Automatů v regionu výrazně ubývá. Jejich návody, jak se s problémy kolem automatů vypořádat, jsou ale různé. V okrese Louny co město, to jiný recept. Podbořany a Postoloprty se rozhodly pro úplný zákaz. Louny řeší problémy úpravou reklam na herny a zákazem hraní přes den, Žatec je zakázal v centru a některých ulicích.

„Na území Postoloprt již nejsou žádné výherní hrací přístroje ani videoterminály," konstatovala Jana Fišerová, tajemnice postoloprtské radnice. V minulých letech tam zastupitelé přijali vyhlášku o úplném zákazu výherních automatů, o kterých rozhodují radnice, plošně na celém území města. A to přesto, že z provozu automatů města vždy dostávala do rozpočtu slušný balík peněz, většinou několik milionů. Problémy s automaty, zejména navázaná kriminalita, se ale postoloprtským městským poslancům zdály jako silnější argumenty.

Terminály se hojně rozšířily

Složitější situace byla u videoloterijních terminálů (modernější obdoba automatů - pozn. red.), ty nepovolují města, ale ministerstvo financí. V minulosti s tím byly problémy, státní úřad je povoloval nekontrolovaně. Města si ale začala stěžovat a v poslední době se ministerstvo financí drží městských vyhlášek a videoterminály povoluje jen tam a tehdy, pokud s tím souhlasí radnice. V Postoloprtech tak už nyní nejsou ani žádné videoterminály. „Videoterminálům nebyla na našem území prodloužena platnost, ani ty už nemáme," potvrdila Fišerová.

Nulovou toleranci výherním automatům vyhlásily také v Podbořanech. A také tam si nařízení zakazující automaty po celém městě pochvalují. „Situace se rozhodně zlepšila," říká Pavel Charvát. Zatímco v roce 2011 bylo v pětitisícovém městečku zhruba 180 přístrojů v osmi non stop hernách či restauracích, nyní hlásí nulu. Přísná vyhláška tam začala platit na začátku roku 2012.

Peníze versus kriminalita

Proč tehdy dokument v Podbořanech přijali, shrnul zastupitel Vladimír Záhorský. „Automaty sice přinášejí do městského rozpočtu nějaké peníze, není to ale tolik. Daleko více náš stojí nápravy škod, které automaty páchají. Zvyšuje se kvůli nim ve městě kriminalita, souvisí s tím i drogová problematika, hrají na nich i malé děti. A to je špatně," řekl při schvalování.

Výherní automaty tedy z Podbořan zmizely hned, ještě zhruba dva roky ale trvalo, než skončila platnost povolení pro některé videoterminály. Také z Podbořan hlásí, že ministerstvo financí spolupracuje při povolování těchto složitějších přístrojů a v současné době už žádné nové nepotvrzuje. „Správní řízení ve věci videoloterijních terminálů byla ministerstvem financí skončena v říjnu 2014. Od té doby není v Podbořanech žádný legální výherní automat, ani videoterminál," sdělila Deníku Jana Chvojková z podbořanské radnice.

Podbořany sice nejdříve uvažovaly o měkčí verzi vyhlášky, která by automaty zakazovala jen někde, protože ale město nemá strážníky a kontrola by byla velmi složitá a neúčinná, rozhodli se tamní městští poslanci nakonec pro lehce kontrolovatelný úplný zákaz. Pokud se nyní nějaký automat v Podbořanech objeví, je jasné, že je v baru či restauraci protizákonně.

V Žatci a Lounech se dál hraje

Jinak než v Postoloprtech nebo Podbořanech se k automatům rozhodli přistupovat v Žatci a Lounech. Tam si lidé stále mohou zahrát, i když ne všude a ne vždy. V obou sídlech do obecních rozpočtů dále mohou téct peníze z výherních automatů a videoterminálů, také v těchto městech ale přístroje omezili. V Lounech časově, v Žatci místně.

V Žatci je nyní povoleno 31 výherních automatů a zhruba 100 až 120 videoterminálů. V minulosti to bylo daleko více. Vyhláška v Žatci zakázala automaty v městské památkové rezervaci, v okolí centra, v Masarykově ulici, Nákladní a v části ulice Svatováclavské. Nařízení v Žatci je asi nejměkčí z měst okresu Louny. Vykazuje sice automaty z centra, v dalších částech města ale mohou být. „Provoz výherních hracích přístrojů byl soustředěn v Žatci zejména do těchto ulic a centra, odkud se herny během roku 2013 podařilo celkem úspěšně vytěsnit nebo došlo v některých případech k úplnému zrušení heren," říká Renata Sedláková, vedoucí finančního odboru na žatecké radnici.

Počet videoterminálů postupně také klesá, i když těch je v Žatci stále dost. Nejsou sice v centru, ale v hernách v jiných částech města se může hrát bez omezení. „Ministerstvo financí se skutečně dotazuje na každé nově povolované místo, zda město souhlasí či nesouhlasí. Pokud město nesouhlasí, protože herna spadá do oblasti regulované vyhláškou, provoz povolen není. Ministerstvo také postupně ukončovalo dřívější povolení v oblasti regulované vyhláškou. Díky tomu se výrazně snížil počet heren v Žatci, zcela zmizely z městské památkové rezervace," dodala R. Sedláková.

Kritici radnice ale tvrdí, že vyhláška jako je v Žatci, nemá valný účinek. Několik heren prý sice zmizelo, pořád jich je ale dost. Podle nich se jen herny přesunou z centra do jiných míst, například do některých problémových sídlišť.

V Lounech regulují reklamu

Také v Lounech výrazně omezují výherní přístroje vyhláškou. Vydali se ale cestou časového omezení a regulace reklamy. Přes den si tam nezahrajete, jedině až večer a v noci. „Provozování her a loterií je v Lounech vyhláškou zakázáno na všech místech od 6 do 19.30 hodin každý den," uvedla pro Deník Renáta Čapková, tajemnice lounské radnice. Také reklama heren je v Lounech omezená, nesmí příliš lákat. Výše písma nesmí překročit určený limit, nápisy neblikají nebo zvenku nesmí být vidět možné výhry.

Zatímco u výherních automatů je dodržování vyhlášek bez problémů, protože ve městě již skoro žádné nejsou, u videoterminálů se občas nepříjemnosti v Lounech vyskytnou. Právě u videoterminálů totiž hlásí z Loun, že ministerstvo financí nestíhá aktualizovat rozhodnutí podle vyhlášek města, jak slibovalo. Provozovatelé porušují omezenou provozní dobu, městská policie v Lounech řeší čas od času takové případy.

Zatímco v roce 2007 bylo ve městě 219 výherních automatů a v roce 2009 podle statistik 80 automatů a 263 videoterminálů, dnes jsou v Lounech povoleny 2 výherní automaty a kolem 180 videoterminálů. Z čísel je vidět velký úbytek.

Autor: Hynek Dlouhý

8.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Ilustrační foto

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Chaty ve Smolnici vykrádal padesátiletý muž

Smolnice - Po zloději zůstala majitelům objektů škoda téměř třicet tisíc korun.

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Ústí nad Labem - Jedni zůstanou se svými voliči doma. Další kandidáti v sobotu odcestují po uzavření volebních místností do pražských partajních centrál. Všichni ale chtějí získat co nejvíc křesel v Poslanecké sněmovně.

Speciální vlak ukončí sezonu na Švestkové dráze

Lounsko - Speciální souprava se salonním vozem projede trať Českým středohořím příští víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení