K narozeninám oslavenkyni přišel ve středu 21. listopadu večer popřát i starosta Lenešic Karel Nováček. Stařence přinesl květinu a košík dobrot. Žena ho za to odměnila milým úsměvem. I přes svůj vysoký věk je stařenka usměvavá a leckteří šedesátníci by jí mohli závidět vlasy bez šedin. „Zub moudrosti jí vylezl až ve čtyřiaosmdesáti. Do 95 let jezdila sama do Loun a byla velmi pohyblivá a čilá. Dokonce, když se předklonila, dosáhla dlaněmi na zem. Teď je nejvíce hyperaktivní, když se blíží úplněk, to ji musíme i hlídat,“ smála se dcera Jiřina Krauzová.

Oslavenkyně pochází z početné rodiny. Měla sedm sourozenců. „Maminka vyrůstala v rolnické rodině. Pracovala v zemědělství a pak v domácnosti. Jejím největším koníčkem byla četba. Má přečtenou klasiku. K Vánocům jsme vždycky dostali nějaké drobné dárky a nikdy nechyběla nějaká zajímavá knížka,“ řekla J. Krauzová.

Podle rodiny je oslavenkyně bojovný člověk. „Pamatuji si, že jsem ještě na vysoké škole dostávala dopisy s radami do života a vždy se podepsala bojovně a důrazně – matka,“ zavzpomínala J. Krauzová. „Ano, byla generál. Nenechala si nic líbit,“ dodal starosta.