Mohl by zachránit život. Matka, která se rozhodne odložit své malé miminko, by ho nemusela někde pohodit. Odborníci se shodují, že Babybox je užitečný, přesto zatím v žatecké nemocnici nebude. Chybí peníze - čtvrt milionu.

Po celé republice už je Babyboxů, schránek pro nechtěné děti, celkem 39, a další jsou v plánu. Zachráněno už díky nim bylo 34 novorozenců, poslední na konci září v Ostravě. V nemocnicích, které mají gynekologicko – porodnické oddělení se už pomalu stávají standardem. V Žatci ale zatím nebude, i když už se o něm jednalo.

S žateckou, a před časem, když ještě více fungovala, i lounskou nemocnicí jednal přímo Ludvík Hess, duchovní otec Babyboxů a jednatel sdružení, které je dodává, instaluje a stará se o ně. „Jednali jsme v Žatci i v Lounech, zatím bez úspěchu. Vše závisí na ochotě nemocnice a hlavně příslibu mecenášů, bez těch to nejde,“ zmínil Hess i finanční stránku věci, kvůli které jednání nepokračovala dál například v Žatci.

Čestmír Novák, současný ředitel žatecké nemocnice o jednáních neví, Hess mluvil ještě s předchozím vedením, do budoucna se Babyboxu nebrání. V současné době to prý ale není pro Nemocnici Žatec aktuální otázka. „Musíme teď řešit jiné priority, například CT přístroj a další. V dohledné době babybox instalovat nebudeme,“ řekl na dotaz Deníku.

Čtvrt milionu na babybox není

Hlavní problém je v penězích. Pořízení schránky vyjde na zhruba 250 tisíc korun. „Organizačně bychom Babybox určitě zvládli, máme non stop fungující gynekologicko – porodnické oddělení, v tom by problém nebyl. Problémem jsou peníze, v současné době na něj nemáme volné finanční prostředky,“ pokračoval Novák.

V okolních okresech přitom Babyboxů přibývá. V Kadani dokonce už zachránil i jedno miminko. Další schránka je v Chomutově, nedávno byla instalována i v Litoměřicích. Naopak chybí na Mostecku nebo Rakovnicku.

První Babybox v ČR byl instalován 1. června 2005 v Hloubětíně, na soukromé klinice. Pak rychle přibývaly další.

A jak Babybox vlastně funguje? Schránka je opatřena dvířky. Vnitřní prostor je vytápěný na teplotu 37 °C. Pro odkládající osobu je ve schránce připraven lístek s informací o dalším osudu dítěte. Po uzavření dvířek se aktivují vizuální a akustické senzory přivolávající odborný personál.

Kamil dnes už žije spokojeně. Před pár lety málem umrznul


Louny – Malinkého novorozence, na kost promrzlého (na snímku), našel v Lounech posunovač. Za budovou nádražního stavidla číslo jedna, šel tamtudy po zarostlé cestě úplně náhodou. Děťátko leželo v křoví v pohozeném kufru bez víka. Psal se 3. březen 2007 a dítě naštěstí ještě žilo. Dnes už mu je dobře; toho, kdo ho odhodil a zmizel, se ale stále najít nepodařilo.

Dnes už jsou Kamilovi, jak nalezenci začaly říkat sestřičky v mostecké nemocnici, kam byl po nálezu převezen, téměř čtyři roky. Přesně tři a sedm měsíců. Žije spokojeně v náhradní rodině. Tehdy ale bojoval o život a mohl umrznout. Zachránila ho jen obrovská náhoda, obrovské štěstí: posunovač, který šel okolo a uslyšel zakňourání.

„Silně podchlazené dítě bylo tehdy převezeno do mostecké nemocnice. Lékařům se jej podařilo zachránit,“ vzpomíná Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech. Podle tehdejších vyjádření lékařů měl chlapec opravdu namále, kdyby v kufru venku byl déle, nemusel přežít.

Policisté v roce 2007 ihned rozjeli velké pátrání, pomáhala i média, bohužel dodnes se neví, kdo krutě chlapečka odhodil. Žádný svědek, který by viděl těhotnou ženu, která najednou postrádá dítě, se nenašel. „Policisté ihned rozjeli intenzivní pátrání po matce, která dítě opustila, nebo po jiném pachateli, který by se na případu podílel. Provedli ohledání místa činu, šetření v okolí, prověřovali zdravotnická zařízení v celé republice, vyslechli desítky osob. Bohužel se nepodařilo zjistit žádné skutečnosti, které by vedly k objasnění tohoto trestného činu,“ shrnuje Střelcová.

Naštěstí vše dopadlo dobře, Kamil, který se dnes už jistě jmenuje jinak, krutou událost hned na samém začátku svého života přežil. Sestřičky se o něj postaraly a našel novou rodinu. Teď už ho snad budou čekat jen samé příjemnější a šťastnější věci.