K iniciativě vystupující proti úvahám o rušení malých porodnic v ČR se připojil také internetový portál www.babyweb.cz , který se zabývá rodinnou tematikou, těhotenstvím, mateřstvím, péčí o malé děti a sdružováním rodičů a dalších lidí z této oblasti života.

V závěru loňského roku vyhlásil a uspořádal petici s názvem Zachraňme porodnice, kterou nyní do poloviny ledna podepsaly zatím více než tři tisíce lidí.

Protest podepsalo 2500 lidí

Úvahy o možném rušení malých porodnic se mohou dotknout například i porodnic v Žatci a Rakovníku. Také v Žatci lidé podepisují jinou petici na městském úřadě, která odmítá omezování péče v nemocnici včetně rušení porodnice. Zatím ji podepsalo asi 2500 lidí z města.

Na portálu babyweb.cz probíhá k tomuto tématu rozsáhlá iniciativa s mnoha články a příspěvky do celospolečenské diskuze. „Jako primář malé porodnice charakterizované jedněmi z nejlepších výsledků péče jsem zásadně proti zvažovanému schematickému řešení. Rakousko vyvíjelo před deseti lety podobný trend a nyní s velkými obtížemi nové malé porodnice s rodinným přístupem zase obnovuje,“ uvedl například Josef Eim, primář gynekologicko porodnického oddělení nemocnice ve Vyškově.

Porodnice v menších městech mají před sebou nejistou budoucnost. Ministerstvo zdravotnictví a VZP, která je hlavním zdrojem peněz pro zdravotnická zařízení, připravují další rozsáhlý „plán úspor”. V něm se nyní diskutuje mj. i o tom, že zachovány by měly zůstat jen ty porodnice, kde ročně přichází na svět větší počet dětí. Porodnice, které vykazují méně porodů, by měly zaniknout a porodní péče by měla být soustředěna jen ve větších zdravotnických zařízeních.

Zatím není definitivní verdikt

O plánu se nyní zatím jen diskutuje, definitivní podobu by měl dostat letos. Ke změnám, budou-li skutečně přijaty, má fakticky dojít od roku 2013.Padly už i tři možné návrhy limitů pro číslo porodů v dané nemocnici za rok. Buď půjde o 500, 600 nebo 800 porodů to bude minimální číslo potřebné k tomu, aby porodnice dostala smlouvu od zdravotní pojišťovny a mohla zůstat v provozu.„Tam kde se už nyní rodí méně než 500 dětí za rok, je zcela neekonomické držet tuto porodnici v provozu. Prakticky to nejsou ani dvě děti za den,” uvádějí představitelé VZP a ministerstva.

Proti úvahám o možném rušení porodnic se ovšem bouří jak obyvatelé daných regionů, tak i místní politikové a zástupci daných nemocnic.

V nemocnici v Žatci, která je jedinou porodnicí na území okresu Louny, se každý rok narodí přibližně 600 dětí.