Přes padesát lidí v hmotné nouzi už obývá podbořanskou ubytovnu Barborka, začala je tam před časem lákat firma Rent point.

Je mezi nimi i řada nepřizpůsobivých, lidé z okolí se bojí nepořádku, krádeží a výtržností. Prý jich přibývá, policii ale volají málo.

Do ubytovny se stěhují i sociálně nepřizpůsobiví z jiných měst. Lidé z okolních domů se bojí problémů. „Máme obavy, že až tu bude více nepřizpůsobivých lidí, až nebudou mít finance, že se situace vyhrotí,“ píše se v petici, kterou nedávno podepsalo přes dvě stovky lidí a která žádá, aby se problémem někdo zabýval.

Častější jsou prý krádeže na zahrádkách, také prádlo mizí. „Už teď nás obcházejí se žádostmi o půjčku, ztrácí se nám prádlo,“ bouří se lidé z domů nedaleko problémové ubytovny.

Pokud má ale někdo problém, neřekne to na správných úřadech. „Starousedlíci“ si totiž stěžují pravděpodobně jen mezi sebou nebo známým nebo na špatných místech. Navíc, když ke krádeži dojde, často je drobná, a nikdo nic nehlásí. Oficiálně tak může Barborka zůstat klidnou lokalitou, i když lidé, kteří v okolí ubytovny bydlí mají údajně problémy. Situace se prý zhoršuje. „Určitě se nejedná o klidnou lokalitu, situaci sledujeme. Oficiálně tam ale policisté v poslední době neřešili žádné narušení veřejného pořádku či trestní oznámení,“ uvedla na dotaz Deníku Jaromíra Střelcová, policejní tisková mluvčí.

Dorazila jedna jediná stížnost. „Policie šetřila jeden přestupek, který se týkal poškozených dveří. Údajně opilý muž se domáhal vstupu do bytu své družky,“ pokračovala Střelcová.

I o krádežích na zahrádkách policie ví, když už ale někdo zavolá, důkazy chybí. „Nemůžeme potvrdit, že by kradli zrovna obyvatelé tamní ubytovny,“ dodala.

O problémech už několikrát jednalo také vedení podbořanské radnice. Na jedno z jednání podbořanských zastupitelů přišel zástup stěžujících si lidí, na další už ale nikdo. „Víme o tom, že lidé si stěžují na nepřizpůsobivé, s žádným konkrétním případem ale nikdo teď nepřišel. Pokud nebudou důkazy, že ubytovaní obtěžují okolí, nelze mnoho dělat,“ shodli se na svém jednání podbořanští městští poslanci.