Sportovec z Loun a muž, který před lety překonal rakovinu, již počtvrté poběží přes Českou republiku.

Cíl je jediný - pomoci onkologickým pacientům. Konkrétně pak těm, kteří se léčí na specializovaném oddělení v Chomutově.

V předchozích letech se mu podařilo v rámci charitativního běhu nastřádat finanční prostředky na zvelebení tohoto oddělení. Peníze byly použity na nákup televizorů do nemocničních pokojů a také nového vybavení čekárny. „V letošním roce chceme získat peníze na rekonstrukci nemocničního sociálního zařízení,“ říká M. Kalina.

Na trasu dlouho několik stovek kilometrů se vydá v sobotu 23. července, vyběhne opět z obce Kyselka v západních Čechách. Do Ostravy by chtěl doběhnout za osm dnů, během který zdolá zhruba 480 kilometrů. Trasa povede mimo jiné přes Kadaň, Žatec, Louny, Roudnici nad Labem, Mladou Boleslav, Hradec Králové, Opavu a další města. Na jeho cestě ho můžete doprovodit i vy. Zájemci se mohou k němu připojit v jakékoliv etapě, a to jak běžci, tak i cyklisté. „Bohužel jeden můj kamarád, který měl běžet se mnou celou trasu, si poranil záda. Z Kyselky se mnou nicméně vyrazí cyklista, další se mohou přidávat,“ potvrdil sportovec.

Na charitativní běh trénuje M. Kalina po celý rok. „Mimo jiné trénuji celoročně tenis, plná příprava probíhá v posledních týdnech. Letos to bude o něco těžší, před pár dny jsem si také pohmoždil záda, přesto chci ale běžet,“ dodal M. Kalina.

Miroslav Kalina založil před lety občanské sdružení Běh o život, na jehož webových stránkách www.behozivot.cz je konto sdružení, na které mohou lidé posílat příspěvky. Pomoci můžete i tak, že si zakoupit triko či čepici. Zájemci se tam dozvědí i zajímavosti z průběhu běhu.

Poprvé Běh o život uskutečnil sportovec v roce 2008 jako nultý ročník. Od té doby se vydává na cestu každý rok. „Mým cílem je motivovat lidi, kteří s rakovinou bojují. Hlavní je, nevzdávat to,“ uvedl před startem v loňském roce sportovec.