Klienti z Ústavu sociální péče pro mentálně postižené muže (ÚSP) z Tuchořic na Žatecku se chystají na další štafetový běh Evropou.

Začátek jubilejního desátého ročníku připadá na úterý 13. května. „Start bude v dánském historickém městě Ribe a povede v první etapě do Esbjergu.

V tentýž den večer se účastníci přesunou trajektem do Harwichu v Anglii. V Anglii povede trasa přes známý Stonehenge k přístavu Fischguadr ve Walesu. Loď převeze běžce do Rosslare v Irsku. Tam povede běžecká trasa tak, abychom mohli navštívit nejznámější místa,“ uvedl Martin Nuhlíček, vedoucí oddělení základní výchovné péče ÚSP Tuchořice.

Běžci uvidí mimo jiné zámek Cashel a 3800 let staré hroby Caheronnell, místo svaté Panny Marie v Knocku a World Heritage Site vedle Newgrange. „Dále po cestě do Belfastu doběhneme do přístavu Larne a přeplujeme do Cairnryan ve Skotsku. Hlavní cíl ve Skotsku je samozřejmě Loch Ness. Ze severu Velké Británie se přesuneme na jih k přístavu Rosyth vedle Edinburghu a po šestnáctihodinové cestě dorazíme do Belgie,“ dodal M. Nuhlíček.

Na pevnině jsou plánovány ještě dvě etapy částečně přes Holandsko do Bruselu, kde by měl být cíl 29. května před Parlamentem Evropské unie. Akce probíhá pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce. Klienti ÚSP se s doprovodem účastní štafetových běhů už po několikáté v řadě. Loni je například běh délce přes dva a půl tisíce kilometrů zavedl do Švédska, Norska, na Faerské ostrovy, Island a do Dánska.