Během pouhých dvou dní zemřeli oba rodiče desetileté Elišky Míkové z Petrohradu na Podbořansku. Rodák z Petrohradu Josef Míka a jeho žena Jarmila, která se do obce přistěhovala z Prahy, prohráli svůj boj s nemocemi. Zanechali po sobě dceru Elišku, které se ujala její už dospělá sestra. Dívenka se za ní odstěhovala do Prahy.

V Petrohradě na smutnou událost ale nezapomněli a obec pro Elišku vyhlásila finanční sbírku. Rodina totiž nebyla majetná, Eliška si do Prahy neodvezla téměř nic.

„Chtěli bychom penězi, které se vyberou, dlouhodobě Elišku podporovat. Chtěli bychom jí přispívat na její školní i mimoškolní aktivity, například kroužky. V Praze je mnoho možností, mnohdy ale nejde o levné záležitosti,“ vysvětlila starostka Petrohradu Jitka Dondová. „Teď je Eliška ještě malá, ale postupem času se její aktivity budou rozvíjet a finanční nároky na zájmy i vzdělání se budou zvyšovat,“ dodala starostka.

Na účtu se zatím sešlo zhruba padesát tisíc korun. „Už jsme poslali první peníze, aby se zaplatila škola v přírodě, kam pojede Eliška na jaře,“ sdělila Dondová.

Sama obec přispěla částkou 20 tisíc korun, další peníze na sbírkový účet zaslaly okolní firmy i obce. Spolek obcí Podbořansko poslal 10 tisíc korun.

Hospodařit bude obec

„Pro tu dívenku je úmrtí obou rodičů velká tragédie. Proto jsme se rozhodli bezprostředně pomoci. Dostáváme desítky žádostí o podporu, ale tato pomoc je určená přímo někomu odtud,“ sdělil Miroslav Brda, předseda spolku obcí a starosta Kryr. Toto městečko pošle další peníze. Zastupitelé Kryr rozhodli o příspěvku pět tisíc korun do sbírky.

Peníze na účtu mají Elišku podporovat dlouhodobě. Výdaje se budou platit pouze prostřednictvím obce Petrohrad, ta bude každoročně předkládat pověřeným pracovníkům ústeckého krajského úřadu ke kontrole hospodaření s účtem.

„Chceme, aby lidé, kteří se rozhodnou Elišku podpořit a na účet přispět, věděli, že jsou peníze hlídané. Že se nemohou využít nějak jinak. Chceme také pravidelně informovat, na co konkrétně peníze z účtu šly,“ vysvětlila Dondová.

Informace o čísle účtu jsou na webu obce Petrohrad.

Finanční sbírku na pomoc osiřelému dítěti nedávno založili také v Čepřovicích na jihu Čech. Tříletý chlapec ztratil v jednom okamžiku kvůli tragické dopravní nehodě mámu i babičku, otce nikdy nepoznal. Ujala se ho sice jeho 24letá teta, ale okolí se obávalo, jak chlapce zvládne ze svého nízkého platu zaopatřit. Obyvatelé vesnice proto založili sbírku na chlapcovu podporu. Ta překonala všechna očekávání. Na transparentní účet už totiž dorazilo téměř 2,5 milionu korun. Také zde počítají s tím, že chlapce budou podporovat dlouhodobě.