Místostarosta Postoloprt Vojtěch Bernard nestojí na straně ani radikální Dělnické strany, ani nepřizpůsobivých občanů. „Nefandím nikomu z těchto táborů. Úkolem zástupců města je udržet pořádek, třeba ve spolupráci s policií, a snažit se vyřešit problémy ve spolužití obyvatel,“ uvedl ve čtvrtek v internetovém rozhovoru se čtenáři Deníku.

Dělnická strana minulý víkend uspořádala pochod přes Postoloprty, během nějž obviňovala Romy z nepřizpůsobivého chování ve městě. V ulicích byli přítomni i sami Romové a ani oni nešetřili urážkami. Na pořádek dohlížely stovky policistů. Podobnou aktivitu vyvíjela Dělnická strana na podzim opakovaně také na sídlišti Janov u Litvínova.

Místostarosta ocenil práci policie, která oba tábory pevně oddělila a pohlídala, aby jakékoli náznaky konfliktu byly utlumeny hned v zárodku. „Kdyby policie na místě nebyla, účastníci by se poprali hned na nádraží,“ odepsal na jeden z dotazů.

Podle jeho názoru by k ničemu nepomohl případný zákaz činnosti Dělnické strany, o kterém v těchto dnech má jednat soud. „Zákaz by podle mě nebyl krokem k uklidnění situace kolem činnosti skupiny těchto lidí,“ uvedl.

Vyjádřil pochopení, že část obyvatel příslušníky radikální strany ve městě nechce, ale sdělil, že pokud nepřekračují zákon, nemůže jim radnice zakázat vstup do města. „Je demokracie a svoboda pohybu, takže při dodržení zákona nic proti nim dělat nemůžeme. Jen se musíme snažit udržet pořádek,“ odpověděl místostarosta.

Během hodinového rozhovoru stihl odpovědět na více než dvě desítky otázek. Lidé se neptali jen na problémy kolem samotného střetu v ulicích, ale i obecně na postup města v prevenci proti nepřizpůsobivým skupinám obyvatel, jak se stalo, že v Postoloprtech se jich koncem 90. let objevilo víc než předtím, co přesně dělá městská policie nebo zda radnice neuvažuje o zabavování sociálních dávek dlužníkům po vzoru nedalekého Chomutova.

Kompletní text rozhovoru najdete ZDE.