Proč jsou někteří lidé tlustí a zvířátka nikdy? I to je jedna z otázek, kterou dětem ze základní školy v ulici 28. října v Lounech dnes, v úterý 22. listopadu, od 8 hodin zodpoví lékařka z obezitologické ambulance pražské FN Motol MUDr. Ulrika Barčáková.

Žákům by chtěla vysvětlit, proč je třeba přemýšlet nad tím, co a jak jíme, a proč je vždycky lepší nenosit s sebou kilogramy navíc.

Besedy o prevenci dětské nadváhy jsou součástí projektu Obezita není náhoda.Tento projekt s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny probíhá na základních školách po celé republice již šestým rokem.

Interaktivní a hravý program, jehož scénář vypracoval tým vedený předními českými obezitology, si klade za cíl naučit děti přemýšlet nad složením jídelníčku a následně nabyté vědomosti přenést do svých rodin. MUDr. Barčáková je sama maminkou dvou holčiček, takže dobře ví, že děti některé potraviny jíst nechtějí a některé by naopak jedly stále, navíc se denně ve své ambulanci setkává s malými pacienty s nadváhou či obezitou, proto dokáže dětem vysvětlit vše důležité pro ně přijatelnou formou.

Součástí projektu je také pravidelný průzkum stravovacích zvyklostí českých dětí.Nejnovější výsledky posledního průzkumu jasně ukazují, že stravovací preference českých dětí mají z hlediska zdravé výživy daleko k ideálu.Mezi jejich oblíbenými jídly je hodně moučných, masitých a sladkých pokrmů. Alarmující je zejména velká obliba sladkých limonád.

Značná část dětí vynechává snídaně a polévky k obědu. Žalostná je obliba ryb a luštěnin a o moc lépe na tom nejsou ani ovoce a zelenina.

Zuzana Labudová