Jen hrstka zájemců, převážně vedoucí sportovních klubů v Lounech, se přišla podívat na páteční besedu s bývalým olympionikem a atletem Ladislavem Křížem.

I přesto, že se narodil v Praze, s Louny má mnoho společného. „Jsem takový cestovatel. Narodil jsem se v Praze, do třinácti let vyrůstal v Karlových Varech, pak jsem byl nějakou dobu v Podbořanech, do učení jsem se dostal do Chomutova, poté jsme se přestěhovali do Loun, kde jsme s atletikou začínali na letním cvičišti,“ vysvětlil svůj vztah k Lounům.

Mezi několika hosty byli převážně jeho přátelé. Ladislav Kříž Českou republiku reprezentoval v letech 1966, 1969 a 1971 na Mistrovství Evropy, v roce 1972 se zúčastnil Olympijských her v Mnichově, které tragicky zasáhl masakr jedenácti izraelských sportovců, jejž provedla teroristická organizace Černé září. „Mezi všemi sportovci vládlo napětí, měli jsme strach. S napětím jsme sledovali vývoj událostí. Každý odsuzoval, že politika byla takto hrozným způsobem zatažena do her,“ vzpomínal atlet.

Ladislav Kříž v Lounech představil svou publikaci s názvem Cesty atleta nejen za tajemstvím sprintu.