Jedním ze symbolů Vánoc, které se nezadržitelně blíží, je Betlémské světlo. To tradičně přivážejí z Vídně do České republiky čeští skauti, v sobotu jej přivezli do Brna.

O nadcházejícím víkendu rozvezou skauti světýlko po celé republice.

Světlo z Betléma ozáří i domácnosti v Lounech, postarají se o to lounští skauti, kteří světýlko přivezou do města v sobotu 18. prosince ve 13.20 hodin na hlavní vlakové nádraží. Plamínek budou v Lounech ochraňovat až do Štědrého večera.

Kdo ze zájemců si pro světlo nestihne přijít už v sobotu na nádraží, může využít další dny. V sobotu od 14 hodin bude v muzeu, kde se koná tradiční předvánoční akce Vánoce v muzeu. Od neděle bude plamínek v husitském kostele, odpoledne pak v městské knihovně. Od pondělí bude světýlko k možnosti připálení na mnoha dalších místech v centru Loun, včetně například radnice či lékáren. V úterý pak v Chrámu sv. Mikuláše. Skauti budou tradičně betlémské světlo rozdávat také 23. prosince na Mírovém náměstí v Lounech od 15.30 do 16.30 hodin. Na Štědrý den si lidé mohou světýlko připálit u hlavního kříže na největším lounském hřbitově, skauti tam budou od 14.00 do 16.00 hodin. Doputuje i do mnoha obcí v okresu. „Jako lampička na převzetí plamínku z Betléma postačí i obyčejná svíce chráněná sklenicí,“ uvedl kurýr ze skautského střediska Zdeněk „Svišťa“ Zeman.

Betlémské světlo je plamen slavnostně zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus. Tradice předávání Betlémského světla vznikla v sousedním Rakousku v roce 1986, původně jako poděkování lidem, kteří jakkoliv pomohli dobročinné nadaci podporující nevidomé a slabozraké.

„Betlémské světýlko se od normálního plaménku zapáleného sirkou nijak neliší. Ten z Betléma je symbolem spolupráce a porozumění, symbolem snahy potěšit nejen své blízké. Je to symbol radosti z maličkosti. Pro nás, skauty, je Betlémské světlo krásnou pobídkou k dobrým skutkům, pobídkou k mnoha setkáním, pobídkou k rozdávání radosti a lásky,“ dodal kurýr.