Tak zdánlivě nepatrná věc, jakou je malý plamínek nad knotem v lampě nebo na svíčce, umí rozdat spoustu radosti, štěstí i naděje. Letos o tom opět přesvědčí skauti – kurýři Betlémského světla. To je symbolickým vánočním pohlazením v mnoha zemích, městech i obcích. Lounsko ani tentokrát nebude výjimkou.

Kurýři pojedou pro symbol tradičně vlakem, a to už tuto sobotu, 19. prosince. Po poledni s ním dorazí na Lounsko. Zájemci si ho budou moci odpálit přímo na nádražích, a to ve 12.51 v Křesíně, o pár minut později v Košticích, v Radonicích, Pátku a ve 13.11 hodin ve Slavětíně. Na hlavním vlakovém nádraží v Lounech se skauti s lucernami objeví ve 13.20 hodin. Pokračovat budou jednak ve směru Peruc, Černochov, Vrbno, Telce a Hřivice, jednak také na nádraží Louny – střed. Plamínek ještě týž den prosvítí městské informační centrum a od 14.14 hodin i oblastní muzeum.

Logo Betlémské světloMožností převzít si Betlémské světlo bude i v dalších dnech několik. V neděli 20. prosince bude symbol požehnán při mši v kostele sv. Mikuláše od 8.30 hodin. O půl hodiny později ho přijmou také v kostele Církve československé husitské. Kromě řady dalších míst bude plamínek rozdávat radost i v kavárně Jeroným lounské knihovny, v pondělí pak v lékárnách nebo květinářství.

Cest a příležitostí bude spousta

V úterý 22. prosince čeká světlo cesta na Podlesí a Žatecko. Od 8.15 budou skauti postupně se zhruba čtvrthodinovými odstupy na faře v Postoloprtech, obecních úřadech v Jimlíně a Opočně, u kapličky v Touchovicích, v 9.10 u sokolovny v Hřivicích, poté u fary v Liběšicích, v Liběšovicích, Siřemi, Deštnici, Domoušicích a zhruba v 11.10 hodin v Pnětlukách. „Další cesty ještě stále domlouváme," upozorňuje za kurýry Zdeněk Zeman.

Skauti budou plamínek odpalovat zájemcům ve středu 23. prosince dopoledne na různých místech v Lounech, včetně městského úřadu Pod Nemocnicí. Mezi 15.30 a 16.30 hodin se zastaví u Mariánského sloupu na Mírovém náměstí.

Šance ještě o Štědrý den

Šanci odnést si domů Betlémské světlo budou mít lidé ještě i o Štědrý den. Lidé mohou zamířit mezi 13.30 a 15.00 hodin na největší lounský hřbitov k centrálnímu kříži, v 15 hodin shodně do Cítolib a Smolnice a o hodinu později do Černčic. Plamínek bude ozdobou půlnoční bohoslužby v lounském kostele Církve československé husitské. Ta začíná ve 23 hodin.

Co to vlastně Betlémské světlo je? Prostý plamen, slavnostně zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus. Symbol, který může představovat lásku a dobrotu světa, nebo i jen malé pohlazení v čase vánočním. Betlémské světýlko se od normálního plamínku zapáleného sirkou nijak neliší. Ten z Betléma je symbolem spolupráce a porozumění, symbolem snahy potěšit nejen své blízké. „Je to symbol radosti z maličkosti," vysvětluje Z. Zeman. Tradice předávání tohoto světla vznikla v sousedním Rakousku v roce 1986; původně jako poděkování lidem, kteří pomohli dobročinné nadaci podporující nevidomé a slabozraké.