Mít doma aspoň kousek Vánoc až z pravého Betléma je rok od roku žádanější.

Také v Žatci připravují tamní skauti rozdávání Betlémského světla – novodobého symbolu vánočních svátků.

„Maminko, tatínku, půjdeme si také pro to světýlko?“ žadoní stále více dětí po svých rodičích. Stejně je tomu i v našem regionu. Betlémské světlo je stále populárnější, za jeho rozšířením stojí skautské oddíly.

Do Žatce zavítalo světlo z Betléma poprvé v roce 2000. Od té doby každý rok přibývá lidí, kteří si na tamní náměstí Svobody, ale i do kostelů, chodí se svíčkou nebo lucerničkou pro světýlko.

„Také letos budeme světlo rozdávat. Na náměstí Svobody budeme 23. prosince od 10 do 11 hodin a pak také od 14 do 15 a od 18 do 19 hodin,“ láká zájemce Martin Štíbr, vedoucí žateckého střediska skautů.

Kdo má problémy s pohybem nebo se prostě jen na náměstí kvůli pracovnímu vytížení nedostane, může se domluvit se skauty, ti světlo donesou až domů. „Po telefonické domluvě budeme jako každý rok roznášet světlo i do domácností. Stačí zavolat na číslo 604 515 400,“ pokračuje Štíbr.

Betlémské světlo už 12. prosince převzali ve Vídni skauti z celého světa, v těchto dnech dorazilo i do Čech. V pátek 18. prosince ho převezmou v katedrále sv. Víta v Praze například kardinál Vlk nebo manželka prezidenta Livia Klausová. Pak se světlo vydá na cestu po celé republice, letos už podvacáté.

„Zájemců je každý rok více. Na náměstí přijde každý rok sto až dvě stě lidí, další si pro světlo chodí do kostelů, kam světlo pokaždé také zaneseme,“ dodal Martin Štíbr. Světlo z Betléma, jako symbol Vánoc, má původ v Rakousku. Odtamtud se rozšířilo do celé Evropy.

Světlo putuje každý rok přímo z Betléma do tisíců domácností. Úplně poprvé plamen zazářil v Linci v roce 1986, kam se dostal letadlem jako součást vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do Československa připutovalo poprvé v roce 1989 až po pádu komunistického režimu.