Miroslav Kalina, který se vyléčil z rakoviny v chomutovské nemocnici, letos v létě již podruhé běžel trať dlouhou téměř pět set kilometrů, aby pro tuto nemocnici získal peníze. Během září předá nemocnici třicet tisíc korun.

Běžec na trasách prodával trička s dobročinným emblémem. Koupí jednoho přispěli lidé, kteří chtějí pomoci, onkologickému oddělení nemocnice v Chomutově částkou 250 korun. Minulý rok stejný běžec daroval na oddělení televizory. Letos chce za utržené peníze přidat další televizory nebo pořídit polohovací postele.

„Vím, jaké to je, když se člověk nemůže zvednout. Určitě by to pacientům pomohlo,“ vzpomíná na vlastní těžké chvíle Miroslav Kalina.

V současné době jedná s primářkou onkologického oddělení v Chomutově a s ní se přesně domluví, co je na oddělení třeba pořídit.

Jak probíhal samotný dobročinný běh republikou? Miroslav Kalina vyběhl ve středu 29. července ráno v sedm hodin z Kyselky na Karlovarsku a skončil, stejně jako minulý rok, u onkologického centra v Ostravě.

„Loni jsem tu trať běžel dvanáct dní. Letos jsem si pospíšil a zvládl to za osm dní,“ popisuje M. Kalina.

Lidé nejenže kupovali trička, ale také posílali peníze na nadační konto; během běhu, ale i po něm.

Svá předsevzetí splnil

Nyní již zdravý Miroslav Kalina si během své léčby sliboval, že pokud se uzdraví, vystuduje Fakultu tělesné výchovy a sportu a stane se tenisovým trenérem. Tak se také stalo. I jako trenér má nyní řadu fanoušků, kteří ho podporovali při běhu a sledovali průběžně jeho internetové stránky www.behozivot.cz.

Dvaačtyřicetiletý běžec chce podpořit všechny pacienty nejen věcnými dary, ale hlavně přesvědčením, že i když někdo má rakovinu, neměl by se vzdávat.

„Chci pacienty s rakovinou podpořit vlastním příkladem, který dokládá, že dříve stejně nemocný člověk nejenže se dokáže uzdravit, ale dokonce i uběhne trasu dlouhou téměř pět set kilometrů,“ uvádí Miroslav Kalina.