Miroslav Kalina (41) z Loun překonal rakovinu a nyní pomáhá ostatním.

V létě běžel 12 dní přes celou republiku, aby získal finance na vybavení onkologického centra televizemi, které jsou teď umisťovány do nemocničních pokojů.

„Nápad se zrodil před rokem, když jsem seděl v čekárně chomutovské onkologické ordinace,“ vzpomíná Miroslav Kalina. Vadilo mu, že právě na takovém místě, kde člověk potřebuje rozptýlení, nejsou ani televize, které by alespoň částečně zmírnily pochmurné prostředí čekáren.

Dal si za cíl, že sežene prostředky k získání televizí do onkologického centra, a začal plánovat svůj 482 kilometrů dlouhý běh a důkladně se na něj připravovat.

Vyběhl 1. srpna, v den, který se řadí mezi nejteplejší dny letošního roku. Trasu měl rozdělenou na 30 až 40 km dlouhé etapy a zvládl je uběhnout většinou za 4 až 5 hodin. Už za první den ale zdolal prvních 80 km z Karlových Varů do Loun a o dvanáct dní později skutečně dorazil až do Ostravy.

Původně nepředpokládal, že se dočká jakékoli medializace, jelikož celý letošní běh považoval pouze za nultý ročník. Chtěl si jen vyzkoušet, kudy a jak poběží v příštím roce - tentokrát už společně s dalšími účastníky. Přesto se mu začali ozývat lidé z novin a z televizí, a to dokonce ještě dříve, než se ocitl v Ostravě. Tiskem proběhlo několik zpráv, na Nově mu byl věnován šot v Televizních novinách a Česká televize ho pozvala do ranního pořadu.

Úspěch se dostavil až nečekaný

Místo plánovaných dvou televizorů, které chtěl umístit do čekáren, získal už 21 televizí a několik set-top-boxů, které se nyní umísťují do nemocničních pokojů. Začali mu je posílat nejen jeho sponzoři, ale i lidé, kteří se o něm doslechli z médií. V současnosti může být díky Miroslavu Kalinovi televize téměř v každém pokoji chomutovské onkologie. Nejhezčí na tom ale podle M. Kaliny bylo, že se mu začali ozývat naprosto neznámí lidé, které svým během přes republiku motivoval. Přesvědčil je, že přestože jsou nemocní, ještě není nic ztracené a šance na uzdravení stále existuje.

V ČR je nyní pět onkologických center. Miroslav Kalina by je chtěl v příštích letech vybavit všechny a z běhu přes republiku učinit tradici.

Kateřina Brabcová