Hysterie kvůli běžencům už zasáhla i Lounsko. Jinak se asi nedá vysvětlit záměna dětí na výletě s migranty. Policie přijela oznámení od občana řešit na Farmu Létající koza u Břvan.

Důvodem pozdvižení v malé obci se v pátek 18. září stala skupinka výletníků z nízkoprahového zařízení v Bílině, které provozuje Člověk v tísni. Ta v Břvanech vystoupila z vlaku a pěšky po silnici se vydala na asi tři kilometry vzdálenou farmu. Kdosi však zavolal na policii s tím, že se tam pohybují migranti.

Migranti v reflexních vestách?

„Bylo nás devět dětí – nejmladšímu bylo dvanáct, nejstaršímu čtrnáct let – a dva pracovníci," říká Marek Vimrů, který děti doprovázel. „Pracujeme s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit. Přijeli jsme vlakem a do cíle šli pěšky. Děti vepředu a vzadu měly reflexní vesty," popisuje situaci M. Vimrů s tím, že plánovaný program na farmě zahrnoval například dojení koz a přespání ve stanech.

K stěží uvěřitelné situaci však došlo už po cestě. Někdo po skupince z projíždějícího auta mrštil velkou plastovou lahev. „V té chvíli jsme vůbec nevěděli proč. Lahev s nějakou sladkou šťávou naštěstí dopadla na silnici a jen odrazem trefila dva chlapce," kroutí hlavou pracovník nízkoprahového zařízení. Pokud by útočník v automobilu ale mířil „lépe", mohlo při vysoké rychlosti dojít ke zranění některého z dětí.

Majitel farmy: hysterie cloumá národem

K farmě následně dorazily tři policejní vozy včetně psovoda. „To už byly děti uvnitř a záležitost jsme řešili s policií venku. Tam jsme se dozvěděli, že někdo nahlásil pohyb skupiny uprchlíků," shodují se Marek Vimrů a Jan Černý, majitel Farmy Létající koza. Nedorozumění se pochopitelně podařilo rychle vysvětlit.

Absurdní situace možná vznikla jen díky tomu, že část výletníků měla snědší pleť. Ovšem nelegální běženci by se zřejmě těžko vybavovali reflexními vestami. „Je smutné, že hysterie cloumá národem. Stejným způsobem k nám občas chodí i například děti z dětských domovů nebo ze škol, ale nic podobného jsme tu nezažili," dodává J. Černý.