Od roku 1991, dlouhých jedenadvacet let, vedl Václav Šístek obec Bitozeves u Žatce. A skončil neslavně: ze dne na den, uprostřed volebního období, ho zastupitelé odvolali z funkce. Důvod? Špatná komunikace, zmatek a nejasnosti při nedávné rekonstrukci kulturního domu a zejména údajné proplácení vysokých faktur bez vědomí zastupitelů.

Podivnou rekonstrukci bude teď prošetřovat policie. „Kriminalisté tento případ prověřují. Trestní oznámení ale bylo podáno teprve před několika dny, věc je tedy v počátku a nelze zatím říci jakékoli závěry," potvrdila tisková mluvčí Policie ČR Louny Jaromíra Střelcová.

Zastupitelé ovšem nechtěli čekat na závěry kriminalistů a našli dost důvodů pro okamžité odvolání Václava Šístka. „Jsem zklamaný z toho, jak to všechno dopadlo. Starosta Šístek během let udělal pro obec velmi mnoho a za to mu děkuji. Nemám podezření, že by tu docházelo k nějaké trestné činnosti, ale můj názor je, že v poslední době tu bylo vše řízeno strašně chaoticky, podle mého mínění starosta manažersky selhal," uvedl Jiří Žežulka, dosavadní místostarosta. Právě on byl ve středu 14. listopadu zvolen novým starostou Bítozevsi. „I když vše bylo třeba děláno v dobré víře, ve snaze věci urychlit a zlevnit, dělalo se to pokoutně. Nikdo nám jako zastupitelům nepředával informace. To byla chyba, měly být otevřené karty, chyba byla v komunikaci," dodal.

Záslužná práce pro obec i pokoutní transakce

Na jednu stranu děkování za dlouholetou dobrou práci pro obec a za množství sehnaných peněz, na druhou podivné finanční transakce při opravě kulturního domu, prováděné bez vědomí zastupitelstva. Nad Václavem Šístkem se při bouřlivém jednání zastupitelů v Bitozevsi objevil stín obvinění ze špatné správy obecního majetku.

Nespokojení zastupitelé poukazovali hlavně na rekonstrukci kulturního domu, která se obci prodražila, a některé výdaje, v řádech statisíců, prý ani neschválilo zastupitelstvo a vůbec o nich nevědělo. „Vypsali a schválili jsme výběrové řízení na rekonstrukci celého kulturního domu a vyhrála jej firma Betet s cenou něco málo přes pět milionů korun. Jak je ale možné, že když se za tuto cenu zavázala vše opravit, proč to neudělala? Proč jsme ještě navíc platili na stejné budově za více než milion korun vícepráce,které dělala obec sama?" ptal se jeden ze zastupitelů Ivan Kolár. „A hlavně o více než milionu, který platila obec navíc a za práce, které jsme dělali sami, jsme vůbec nevěděli. Zastupitelé tohle navýšení vůbec neschvalovali," pokračoval. Tvrdil, že i kdyby zastupitelé vybrali před časem nejdražší firmu ze soutěže na rekonstrukci, i tehdy by byla levnější, než po navýšení o „neschválené" peníze na vícepráce.

Exstarosta: podával jsem zprávy, ale nebyl čas

Dnes už bývalý starosta Šístek zastupitelům odpovídal dost zmateně. „Na zastupitelstvu jsem přednášel pravidelně zprávy o průběhu rekonstrukce, schvalovali jsme i rozpočtové změny. Vše jsem dělal, abych zabránil škodám, po odkrytí stavby bylo potřeba udělat více věcí, nebyl čas, zatékalo do baráku. Navíc jsme zvyšovali kapacitu sálu, to jsou další vícepráce. Je potřeba si uvědomit, že jsme udělali obrovský kus práce a podle mého jsme obci ušetřili velké peníze," bránil se nařčením Šístek.

Podle odpůrců ale nikdy bývalý starosta neřekl, že je rozpočet přečerpán a nikdy neschválili překročení částky, která vzešla z výběrového řízení. Tyto věci jim údajně byly zatajeny. Zastupitelé v Bitozevsi se chvilku dokonce hádali, co před lety schválili a co ne, nikdo v sále nedokázal dohledat, zda vícepráce odhlasovali. „Je možné, že jsme na něco zapomněli, něco jsme možná neschválili. Nějaké vícepráce byly schválené v rozpočtových změnách, na některé vícepráce jsme ale neschvalovali nic," přiznal bývalý starosta. Vše prý ale dělal v dobré víře ušetřit peníze obci.

„Také na ostatních investičních akcích není všechno schválené, v tomto zastupitelstvo pochybilo," myslí si bývalý starosta. Podle většiny zastupitelů ale pochybil právě Václav Šístek. Proto ho téměř jednohlasně odvolali z funkce a obec nově povede Jiří Žežulka.