Průzkumy jedné z lokalit, která je vytipována pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, mohou začít.

Zastupitelé Blatna i Lubence už dali souhlas, v Blatně i přesto, že lidé se v anketě vyslovili proti.

Blatenští zastupitelé na svém zasedání na konci května se započetím průzkumných prací kvůli stavbě hlubinného úložiště souhlasili. „Pro průzkumy hlasovalo pět zastupitelů, proti dva. Správě úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) teď odešleme dopis, kde jim souhlas oznámíme,“ sdělil na dotaz Deníku Václav Beneš, starosta Blatna.

Zastupitelé průzkumné práce povolili, i když občané řekli v anketě průzkumům ne, i když jen těsné. Anketa proběhla v Blatně v polovině května. Ze 447 oprávněných voličů se jí zúčastnilo 279 lidí, tedy 67,42 %. Z tohoto počtu bylo 136 pro průzkumy, 142 proti nim. Výsledky však zastupitele k ničemu nezavazovaly. „Anketa byla pouze informativní, každý zastupitel mohl hlasovat podle sebe,“ pokračoval starosta Beneš, který při hlasování respektoval přání občanů.

Lubenec si určil jasné podmínky

Další obec v regionu, které se průzkumy týkají, Lubenec, už souhlas vydal dříve. „Máme ale jasně stanovené podmínky. Jednou z nich je i to, že s průzkumy musí souhlasit všichni,“ nechal se už dříve slyšet Bohumil Peterka, starosta Lubence.

Obě obce přitom doufají, že právě průzkumy potvrdí jejich domněnku, že lokalita na Podbořansku není pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu vhodná. „Myslíme si, že masiv u nás není vhodný. Čím dříve to průzkumy potvrdí, tím dříve budeme z vhodných lokalit vyškrtnuti,“ doufá blatenský starosta. Souhlas s průzkumy neznamená stavbu úložiště. Potvrdili to i zástupci SÚRAO.

„Teď potřebujeme získávat hlavně informace. Právě až díky průzkumům můžeme označit vhodnou lokalitu, zatím nikdo nevíme, kde to bude,“ potvrdil Vítězslav Duda, ředitel správy úložišť. Slíbil také, že obce dostanou za průzkumy finanční kompenzace. Lokalita v okolí Blatna a Lubence je jednou ze šesti vytipovaných, kde by mohlo vzniknout v budoucnu hlubinné úložiště. Průzkumné práce už byly ve všech lokalitách jednou zastaveny, právě kvůli nesouhlasu veřejnosti. Nyní by měly začít v roce 2011 a trvat několik let. Samotné úložiště by mělo začít fungovat v roce 2065.