Velmi výraznou pomocí se v minulém týdnu stalo šití roušek, do kterého se zapojila celá řada žen z měst a obcí po celém okrese. Roušky nebyly k dispozici, bez jejich úsilí by někteří lidé prakticky neměli šanci vyjít na ulici, zůstali by bez nich zdravotníci, vojáci nebo pošťačky.

Ochranné pomůcky šijí například pracovnice Mateřské školy Alergo v Žatci. Do této činnosti se pustily hned po uzavření školek ve městě. „Za čtyři dny jsme ušily skoro dva tisíce roušek. Šily jsme pro nemocnici, doručovatelky České pošty, armádu, pekárnu a samozřejmě rodičům našich dětí, jejich rodinám. Šijeme všechny, včetně kuchařek a uklízeček. V současné době už na osmi strojích. Šijeme i doma, večer u televize,“ vylíčila učitelka ze zmíněné mateřské školy Radka Mašková.

Lucie Hochmann, dříve Záleská.
Blšanská cyklistka Lucie Hochmann: Nechci ještě končit, ale...

Za svou záslužnou aktivitu si ženy vysloužily uznání. „Děkujeme Mateřské školce Alergo Žatec za ušití bavlněných roušek pro naše zdravotníky. Jsme rádi, že jsou mezi námi takoví Andělé,“ uvedla například žatecká nemocnice. Té pomáhají i jiní dobrovolníci, například se zajištěním kontrolního stanoviště u vstupu na polikliniku.

Poděkování za roušky přišlo do Alerga i ze strany vojáků žateckého 41. mechanizovaného praporu. Ti se zapojili do plnění řady úkolů, například s policisty hlídkují na státních hranicích. 

Dobrovolníky koordinují radnice

V Žatci pomáhá celá řada lidí. „Město eviduje velké množství dobrovolníků, kteří nabízejí svou pomoc. Samozřejmě za ni děkujeme. Dobrovolnou pomoc lze využít při pomoci seniorům, zajištění různých služeb pro obyvatele, ale třeba i při pomoci zemědělcům, například při jarních pracích na polích a chmelnicích,“ sdělil žatecký místostarosta Jaroslav Špička, který dobrovolníky koordinuje.

Chmelaři nyní o brigádníky hodně stojí, ti nasmlouvaní ze zemí východní Evropy kvůli uzavřeným hranicím nepřijedou. „Od počátku dubna nás čeká drátkování, což v našem případě znamená zavěsit dva miliony drátků na konstrukce chmelnic. Pak je třeba drátky zapíchnout, na ně potom během května zavést chmelové výhony. Máme dvě chmelařská střediska – Ročov a a Vinařice. Kdo má zájem nám pomoci a něco si vydělat, může nás kontaktovat,“ vyzval Josef Fric ze Zemědělského družstva Podlesí Ročov.

Vtip od Lucy.Š. získaný z Facebooku.
GALERIE: Proti koronaviru humorem. Jaké fóry sdílí Lounsko na sociálních sítích?

Senioři nebo zdravotně postižení, kteří mají problém, se v Žatci mohou obrátit také na neziskovou organizaci Maltézská pomoc. Její asistentky docházejí ke klientům do domácností i během celostátní karantény.

Máme 24 klientů, kterým zajišťujeme nákupy, péči o domácnost, staráme se o jejich hygienu. Zatím jsme v Žatci nezaznamenali kvůli koronaviru zvýšenou poptávku po naší pomoci, ale pokud by se na nás někdo obrátil, jsme připraveni ji poskytnout,“ sdělila v neděli vedoucí centra Maltézské pomoci Renata Kubínková.

Lounský student spustil web

„Máme osm asistentek, obrátili se na nás i dobrovolníci, kteří jsou ochotni pomoci. Kapacity tedy máme. Pokud by bylo potřeba, soustředíme se na prioritní věci, jako je jídlo a hygiena, některé další, jako třeba úklid bytů u klientů, by šel stranou,“ dodala.

Také v Lounech se v současné době našla celá řada dobrovolníků z řad obyvatel. Šijí roušky, roznášejí informační letáky. Lounský student gymnázia David Hertl spustil informační web virlouny.cz, vedle aktuálních zpráv jsou stránky plné praktických informací. „Skvělé jsou jako informační zdroj pro ty, kteří nejsou aktivní na sociálních sítích,“ okomentoval počin lounský starosta Pavel Janda.

Pomáhají ale i firmy. Například Vagónka Louny nebo internetový obchod s ochrannými prostředky www.rucedozadu.cz dodaly městu roušky a respirátory. „Díky nim mohla být velmi rychle obnovena činnost lounské lékařské pohotovosti,“ poděkoval starosta. Ta byla kvůli nedostatku ochranných pomůcek v pátek a sobotu zavřená.

Ilustrační foto
Továrny na Lounsku a Žatecku zastavují výrobu. Řeší se, co s dělníky z ciziny