Na teploměru přes třicet, vzduch se ani nehne. Na koupaliště nemůžete, máte ještě zařizování. Slunce se bez zábran „opírá“ do ulic a náměstí, před extrémní výhní se není kam schovat, stínu je málo.

„Ve městech je to v těch vedrech nejhorší. Je to peklo, strašná výheň. Musím rychle na úřad a pak rychle pryč, někam do chládku,“ říká Marie Jelínková ze Žatce. Spěchá vyřídit nutné „pochůzky“ a rychle chce ze žhnoucích ulic pryč. Stejná situace je v centrech všech měst v okrese Louny.

Kdo nemusí, do rozpálených ulic nevyráží a míří raději někam k vodě. Podle předpovědí odborníků nás ale i v dalších letech čekají častější vedra, radnice proto plánují centra měst více chladit.

V Postoloprtech plánují fontánky

Nejvíce změn chystají v Postoloprtech. Tam připravují rekonstrukci centrálního náměstí, která se má dělat v příštích letech. Projekt pamatuje i na osvěžení lidí. „Nyní dokončujeme projektovou dokumentaci k obnově náměstí. Projekt počítá i s několika vodními prvky, na náměstí by mělo být celkem zhruba dvacet pět až třicet fontánek,“ popsal plány starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Nyní vytváří stín na náměstí stromořadí, porost projde obnovou. „Zeleň zůstane na náměstí zachována. Do aleje ale budou vysázeny nové vzrostlé stromy,“ dodal Pištora.

V Žatci jsou už nyní kašny, a to jak na náměstí Svobody, tak na Kruhovém, na stejných místech jsou v centru i pítka. Ulice také v největších vedrech kropí hasiči.

„Čeká nás diskuze, jak nejlépe lidem pobyt ve vedrech v centru města alespoň trochu zpříjemnit. Možností je více. Například rozšířit zeleň, která bude dělat stín, instalovat více pítek nebo minifontánky, které zvlhčují vzduch. Tématem se chceme brzy zabývat, budeme připravovat návrhy, aby bylo co nejdříve připraveno nějaké konkrétní řešení,“ odpověděl na dotaz Deníku žatecký místostarosta Jaroslav Špička.

V Lounech pítka i mlhoviště

V Lounech jsou v centru pítka na centrálním náměstí a v ulici Pražská, ve Vrchlického je kašna. Na náměstí jsou navíc řady vzrostlých stromů. „Na náměstí bylo navíc v těchto dnech instalováno mlhoviště, které rozprašuje vodu. Lidé se tam mohou osvěžit,“ informoval starosta Loun Radovan Šabata. Mlhoviště lidé velmi ocenili například při nedávném Letním lounském vábení, často se pod ním zchlazovali.

Také v Lounech zchlazují nyní ulice kropením. V centru města má zeleně přibývat. „Chceme i do budoucna dbát na to, aby bylo i v centru dost zeleně, která vytváří stín. Aby zeleně bylo dostatek a lidé se měli kam schovat,“ doplnil Šabata.

Tak mohlo vypadat Suzdalské náměstí v Lounech:

Asi nejsnesitelněji je ve vedrech v regionu na podbořanském náměstí. Je totiž plné zeleně. „Na náměstí je dostatek stínu, vždy je kam se schovat, zeleně a stromů je tam opravdu dost. Navíc je tam i pítko,“ popsal starosta Podbořan Radek Reindl.