Proti zrušení botiček za špatné parkování, které navrhuje ministerstvo vnitra, jsou ředitelé všech městských policií v okrese Louny. Podle nich je to nejúčinnější způsob, jak špatně parkující řidiče postihnout. S návrhem úplně zrušit takzvané technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla přišlo ministerstvo vnitra. Vyplývá to z jeho pracovního návrhu novely zákona o obecní policii.

Botičky podle úředníků jen otravují

Botičky podle úředníků nemají požadovaný účinek a řidiče pouze otravují. S tímto tvrzením ale nesouhlasí ředitelé městských policií v lounském okrese. „Minulý týden jsem byl na školení, kterého se zúčastnilo sto vedoucích pracovníků městských policií z celé České republiky, a všichni jsme se shodli, že při současném stavu legislativy jsou botičky nezbytné. Je to jediný nástroj, jak donutit řidiče pokutu zaplatit. V Lounech je tedy používáme a budeme používat i dál,“ řekl na dotaz Deníku Zdeněk Valeš, ředitel lounské městské policie.

Botičky na neukázněné řidiče platí. Vybírání pokut je při jejich používání snazší, řidiči se nemohou vymlouvat. „Je to jeden z mála účinných prostředků na neukázněné řidiče. Řidič, který má na autě botičku, totiž spíše zaplatí, aby mohl odjet, a nevymýšlí si, že auto řídil někdo jiný. Když ale botičku nepoužijeme, může se vymlouvat, že mu oznámení o spáchání přestupku, které se dává většinou pod stěrač, někdo vzal či ho odfoukl vítr. Když už pak přijde na projednání přestupku, řekne, že auto řídila osoba blízká a placení se tak vyhne,“ popsal situaci v praxi velitel žateckých strážníků Jiří Štorek.

V Žatci čekají na vývoj situace

Žatecká městská policie ale v současné době botičky nepoužívá a čeká, jak dopadnou jednání o novele zákona. „Máme je rozbité a nechceme zbytečně investovat do jejich opravy; počkáme, jak dopadnou jednání. Osobně jsem ale určitě pro jejich používání,“ svěřil se Jiří Štorek.

S rušením botiček nesouhlasí ani postoloprtský velitel. „Používáme je, a pokud by byly zrušeny, přineslo by nám to velké potíže při vymáhání pokut. Dokud nebude vyřešen institut blízké osoby, jsou nutné,“ řekl Aleš Tallowitz.

I když je návrh novely zákona teprve v pracovní verzi, v některých městech už s rušením botiček začali. Nepoužívají se už například v Ústí nad Labem, od října se s botičkami nesetkáte ani v Mostě. Podle tamního vedení města botičky jen otravovaly řidičům život.