Štáb České televize začal s natáčením letos v létě, poslední záběry v exteriérech pro několikadílný seriál pořídí filmaři v Žatci. A to od 8. do 10. prosince. „Natáčet budeme kolem kostela na Hošťálkově a Žižkově náměstí a také na Chelčického náměstí,“ uvedl lokační manažer České televize Ivan Vakarač.

Na řidiče čekají v centru města v uvedené dny dopravní omezení v podobě zákazu parkování a krátkodobých uzavírek během pořizování záběrů.

Historické ulice Žatce se promění v Prahu 19. století. Božena Němcová se po nich bude procházet se svým manželem Josefem. Tvář spisovatelce propůjčila herečka Aňa Geislerová, její podobu v mladším věku ztvární Anna Kameníková. V dalších rolích se představí Jan Hájek jako Josef Němec, Vladimír Javorský, Klára Melíšková, Linda Rybová, Lucie Žáčková nebo Vladimír Škultéty, známý Čočkin ze seriálu Most!, který ztvární postavu básníka Karla Jaromíra Erbena.

Setkání 17. listopadu v centru Loun
Výročí 17. listopadu připomene na Žatecku a Lounsku řada akcí

Božena Němcová, rozená Barbora Novotná, později Barbora Panklová, se narodila 4. února 1820 ve Vídni. Byla svobodomyslným člověkem velkého kulturního rozhledu a je spojována se ženskými i národními emancipačními snahami. „Barboru poznají diváci seriálu z úhlu, který není vše bořící, ale je rozhodně překvapivý. Byla to ve své době mnoho emocí vzbuzující postava. Seriál není žádný strnulý portrét velké spisovatelky. Její osud je bolestný, těžký i plný vášně. To všechno je příběh velkého srdce a výjimečné ženy,“ popsala minisérii představitelka Němcové, herečka Aňa Geislerová. 

Herečky Němcová nadchla

„Můj vztah k ní se hodně prohloubil. Za poslední půlrok jsem nečetla nic jiného než knížky o Boženě Němcové nebo od ní. Pohltila mě a nadchla,“ dodala herečka Anna Kameníková.

Do studia práce autorky románu Babička a lidových pohádek Princ Bajaja nebo Sůl nad zlato se podle svých slov pustila i Aňa Geislerová. „Mnoho věcí jsem vůbec netušila. Ačkoli jsem se chtěla sama prostřednictvím její opravdu zajímavé korespondence pročíst k tomu, kdo vlastně Barbora byla, teď jsem se díky natáčení dozvěděla mnohem víc. A musím říct, že cesta k její osobě je složitá. Mám k ní obdiv, ale ne vždy jí rozumím. Každopádně hrát ji je opravdu velká pocta, úkol i zodpovědnost,“ přiznala Geislerová.

Herečka Aňa Geislerová ztvární Boženu Němcovou ve starším věku.Zdroj: Foto: Česká televize

Jedna z hereček Boženy Němcové Aňa Geislerová Foto: Česká televize

Krampus show v Žatci
Krampus show v Žatci letos nebude. Zato v Blšanech a Lounech se dočkáme

Příběh o touze po svobodě vniká na základě scénáře Hany Wlodarczykové a Martiny Komárkové v režii Lenky Wimmerové. Tvůrkyně chtějí podle svých slov oživit nudnou sochu z mramoru, kterou se Němcová stala kvůli povinné četbě. V televizi by se měl seriál objevit v průběhu příštího roku.

Česká televize si Žatec pro natáčení oblíbila. V minulých letech tam její štáby pořizovaly záběry pro seriály Náměstíčko, Náves, Nemocnice na kraji města po 30 letech nebo Já, Mattoni. Ve městě se při těchto příležitostech objevilo mnoho známých českých herců.